Pierwsza rozmowa telefoniczna – na co zwrócić uwagę?

rozmowa telefoniczna

Od jakiegoś czasu korespondujesz z jedną z zaproponowanych ci osób i chcesz ową znajomość pogłębić. Zastanawiasz się jednak, czy to właściwy moment na pierwszą rozmowę telefoniczną i kto powinien uczynić pierwszy krok? Przeczytaj, na co należy zwrócić uwagę w takiej sytuacji.

Wiadomości, które wymieniasz z zaproponowanym ci potencjalnym partnerem zdają się świadczyć, że udało ci się poznać naprawdę sympatycznego i interesującego człowieka. Możliwe, że chcesz rozwinąć tę znajomość, wreszcie usłyszeć głos tej osoby i przekonać się, czy równie dobrze rozumiecie się w bezpośredniej rozmowie. Jest jednak coś, co cię przed tym powstrzymuje i zamiast sięgnąć po słuchawkę zadajesz sobie pytanie, czy faktycznie nadszedł już właściwy moment.

Czas na pierwszą rozmowę telefoniczną

To, ile czasu powinno minąć od pierwszego maila do rozmowy telefonicznej jest sprawą indywidualną każdej pary. Podczas gdy niektórzy telefonują już na drugi dzień, inni wolą poznać się bliżej, zanim dojdzie do wymiany numerów.
Dobrym sygnałem mówiącym o tym, czy już nadszedł czas na pierwszą rozmowę może być stopień twojego zadowolenia z sytuacji obecnej. Jeśli wystarcza ci korespondencja i nie odczuwasz potrzeby przejścia do kolejnego etapu znajomości, możesz spokojnie przy pisaniu pozostać. Jeśli jednak stwierdzisz, że taka forma kontaktu już ci nie wystarcza, nie czekaj dłużej. Zbyt długie zwlekanie mogłoby zostać zinterpretowane jako brak zainteresowania i zaangażowania z twojej strony.

Kto powinien zadzwonić pierwszy?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu istniała tylko jedna odpowiedź na to pytanie – wówczas inicjatywa należała wyłącznie do mężczyzn. Kobiety natomiast zajęte były głównie tym, by sprawiać wrażenie niedostępnych, a przez to interesujących. Panie, które okazywały mężczyźnie zbyt duże zainteresowanie mogły zostać uznane za niegodne szacunku.

Klasyczny podział na aktywnych mężczyzn i pasywne kobiety wyszedł już jednak z mody, również w dziedzinie randek internetowych. Przy wyborze partnera, kobiety nie muszą już ograniczać się jedynie do mężczyzn, którzy się nimi interesują. Dziś same mogą wybierać potencjalnych partnerów i wychodzić z inicjatywą.

Jeśli więc stereotym, że to mężczyzna powinien zadzwonić pierwszy, powstrzymuje cię przed pogłębieniem znajomości z nim, przemyśl tę opinię jeszcze raz. Skorzystaj z wolności i sama zadecyduj o tempie rozwoju waszych relacji. Mężczyzna z pewnością doceni twoją inicjatywę.

Na co zwrócić uwagę przy pierwszej rozmowie?

Pierwsza rozmowa telefoniczna z potencjalnym partnerem wiąże się zazwyczaj z niepokojem. Zdenerwowanie nie powinno cię jednak powstrzymywać przed zrobieniem tego kroku. Uświadom sobie, że stres w podobnych sytuacjach odgrywa najczęściej pozytywną rolę. Dzięki niemu komunikujesz rozmówcy, że ta rozmowa, a przy tym i on sam, wiele dla ciebie znaczy.

Aby utrzymać nerwy na wodzy, możesz stworzyć swój własny, krótki plan rozmowy. Zanotuj sobie, jakie pytania chcesz zadać i jakie tematy poruszyć. Twoje zapiski mogą nawiązywać do waszych wcześniejszych wiadomości. Nie zdziw się jednak, jeśli podczas rozmowy nie zdołasz wcale odnieść się do przygotowanego planu. Często bowiem, wbrew obawom, rozmowa rozwija się w naturalny sposób. To, o czym będziecie rozmawiać nie jest w zasadzie tak bardzo istotne. Z pewnością znacznie głębiej zapadną ci w pamięć ton głosu rozmówcy i ogólne wrażenie, jakie na tobie wywrze. Celem pierwszej rozmowy nie jest dowiedzenie się wszystkiego na temat drugiej osoby. Dlatego nie należy przeciągać jej w nieskończoność. Pierwsza rozmowa telefoniczna nie musi też zawsze kończyć się propozycją spotkania. Dajcie sobie po niej trochę czasu, by spokojnie przemyśleć pierwsze wrażenia.

Może się oczywiście zdarzyć, że pierwszy kontakt telefoniczny nie spełni twoich nadziei i oczekiwań. Bywa, że rozumiemy się z kimś świetnie pisząc maile, jednak podczas bezpośredniej rozmowy pojawiają się trudności. Być może macie zupełnie inne poczucie humoru, albo po prostu nie nadajecie na tych samych falach. Nie jest to jednak powód do rozpaczy. W końcu pierwsza rozmowa jest właśnie po to, by się przekonać, czy odczuwacie do siebie sympatię również w kontakcie bezpośrednim.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB