Książki o miłości: sześć romantycznych historii

książki

Zagłębienie się w fikcyjny świat bohaterów ma uspakajający oraz relaksujący wpływ na nasze samopoczucie. Oto sześć książek o miłości, które uskrzydlą wyobraźnię oraz dogłębnie poruszą serce niejednego czytelnika.

Najbardziej romantyczna tragedia wszechczasów

Wymieniając najpopularniejsze książki o miłości, nie można zapomnieć o najbardziej romantycznej historii wszechczasów – pochodzącym z XVI wieku dramacie Williama Szekspira „Romeo i Julia”. Tragiczna historia zakochanej pary inspirowała wielu autorów oraz reżyserów, którzy stworzyli własne interpretacje tej niezwykłej tragedii. Na utworze oparto chociażby rozgrywający się na nowojorskim Manhattanie pośród poróżnionych gangów musical „West Side Story”.

Książki o miłości: brytyjska klasyka

W roku 1813 ukazała się powieść „Duma i uprzedzenie“ napisana przez angielską pisarkę Jane Austen. Z biegiem czasu ta pasjonująca historia miłosna urosła do rangi klasyki literatury. Elizabeth, dwudziestoletnia córka państwa Bennet, poznaje na balu dobrze sytuowanego, inteligentnego oraz przystojnego Fitzwiliama Darcyego. Nie przypadają sobie jednak do gustu. Majętny mężczyzna uważa całą rodzinę Bennet za wulgarną. Natomiast Elizabeth postrzega Darcyego jako aroganckiego oraz oziębłego mężczyznę. Po mało obiecującym początku miłosna fabuła nabiera tempa i pod koniec lektury czytelnik ma tylko jedno życzenie, a mianowicie, aby tych dwoje doszło w końcu do porozumienia i wkroczyło na wspólną drogę życia.

Miłość w czasach wojny secesyjnej

Szukając znakomitej książki o miłości pośród północnoamerykańskiej klasyki trafi się zapewne na „Przeminęło z wiatrem” autorstwa Margaret Mitchell. Obszerna powieść ukazuje nie tylko losy pięknej Scarlett O’Hary, lecz również opisuje amerykańskie społeczeństwo w czasie burzliwego okresu wojny secesyjnej.

Zakochana w Ashleyu Wilkesie kapryśna bohaterka przeżywa rozczarowanie, kiedy młody mężczyzna poślubia jej przyjaciółkę. Scarlett poznaje Rhetta Butlera, którego spotyka później jeszcze podczas wielu różnych okazji. Mężczyzna ten ulega urokowi pięknej kobiety.

Stara miłość nie rdzewieje

Zatytułowana „Pamiętnik” powieść autorstwa Nicholasa Sparksa to klasyczny przykład książki o miłości. Historię młodzieńczej miłości Allie i Noah, która nawet po latach nie traci swojej intensywności, czytamy z zapartym tchem.

Główni bohaterowie poznają i zakochują się w sobie podczas letnich wakacji w 1932 roku. Odmienne pochodzenie społeczne oraz plany życiowe doprowadzają do rozłąki. Allie wyjeżdża na studia, a Noah zaciąga sie do armii. Spotykają się ponownie po wielu latach, na krótko przed ślubem Allie z innym mężczyzną. Odżycie dawno zapomnianych uczuć jest nieuniknione. Jaka będzie jej ostateczna decyzja? Co mimo wszystko weźmie górę – serce czy rozsądek?

Książki o miłości: wiarygodna historia czy raczej science fiction?

Zawierająca w sobie elementy fantastyczne powieść Audrey Niffenegger pod tytułem „Żona podróżnika w czasie” to przede wszystkim historia bezkresnego uczucia pokonującego wszelkie przeciwności losu oraz bariery czasu i przestrzeni. Należy ona bez wątpienia do najpiękniejszych współczesnych historii miłosnych.

Główny bohater Henry bezwiednie podróżuje w czasie. Dlatego też, w każdej chwili może zniknąć i pojawić się w innym momencie swojego życia. Raz po raz podczas swoich podróży spotyka Clare Abshire. Po raz pierwszy natknęli się na siebie, gdy bohaterka miała sześć lat. Z biegiem czasu rozwija się między nimi głębokie uczucie. Ich związek, ze względu na chorobę Henryego narażony jest jednak na liczne komplikacje.

Współczesna beletrystyka

„P.S. Kocham Cię” (2007) to debiutancka powieść irlandzkiej pisarki Cecelii Ahern. Jeśli chodzi o książki o miłości jest ona dość nietypowa, gdyż rozpoczyna się szczęśliwym zakończeniem. W dalszej części powieści czekają na czytelnika bardzo zaskakujące wydarzenia.

Gerry i Holly Kennedy znają się już od najmłodszych lat. Pobierają się i tworzą bardzo szczęśliwe oraz harmonijne małżeństwo. Na nieszczęście, u Gerryego zdiagnozowano raka mózgu. Po jego śmierci Holly popada w depresję i nie może otrząsnąć się z żałoby. Ostatecznie pomagają jej w tym regularnie otrzymywane listy, które Gerry napisał do niej przed śmiercią. Zawierają one różne zadania, które umożliwiają jej powrót do normalnego życia.

Pozwolić sobie na odrobinę marzeń

Powyżej wymienione książki o miłości zachwycają silnymi uczuciami, jakie wzbudzają u czytelnika. Warto po nie sięgnąć, aby zanurzyć się na chwilę w świat pełen romantyzmu oraz zobaczyć, na jak wiele sposobów można kochać drugą osobę. Poza tym powieści te są dobrym sposobem na oderwanie się od pośpiechu oraz obowiązków dnia codziennego.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB