Kobieta szuka mężczyzny – czego tak naprawdę chce?

kobieta szuka

Popularnym założeniem jest, że dla mężczyzny w wyborze partnerki najbardziej liczy się jej atrakcyjność fizyczna, natomiast kiedy kobieta szuka mężczyzny, skupia się na jego statusie – pracy, majątku i pozycji społecznej. Jednak badania Richarda Lippa w oparciu o wyniki ankiety internetowej BBC, dowodzą, że ​​istnieje znacznie więcej podobieństw między płciami. Jak twierdzi psycholog dr Justin Lehmiller z Harvardu, dychotomiczne założenia dotyczące męskiej i kobiecej atrakcyjności są „skrajnym uproszczeniem”. Portal eDarling przeanalizował badania Lippa pod kątem singli poszukujących partnera.

Atrakcyjne cechy osobowości

W badaniu, na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród prawie 200 tysięcy osób (średnia wieku: 32) – uczestnicy zostali poproszeni o wybranie najważniejszych trzech z dwudziestu trzech cech osobowości. Richard Lippa następnie uporządkował te cechy pod kątem ich pozycji

kobieta szuka mężczyzny - wyniki kobiet

w każdej trójce.

Niektóre ważne cechy, takie jak kondycja, zdolności wychowawcze, status społeczny i finansowy, nie znalazły się w pierwszej dziesiątce popularności.

Kobieta szuka mężczyzny inteligentnego, szczerego i z poczuciem humoru

Najbardziej zaskakuje w wynikach badania, że zarówno kobiety jak i mężczyźni wybierają te same cechy. Chociaż mężczyźni częściej niż kobiety uznają dobry wygląd jako pożądaną cechę (43% mężczyzn umieściło wygląd w swojej pierwszej trójce, w porównaniu do zaledwie 17% kobiet). Obie płcie uznają jednak, że humor, inteligencja i uczciwość to trzy z czterech najważniejszych cech. W rzeczywistości ulubione cechy kobiet i mężczyzn nie różnią się, poza ostatnią, dziesiątą. Dla kobiet była to ambicja, a dla mężczyzn wiek partnerki.

Co to oznacza?

kobieta szuka mężczyzny - wyniki mężczyzn

Badanie to kompleksowo pokazuje, że zarówno dla mężczyzn jak i kobiet cechy osobowości są najważniejszą bazą dla długoterminowej relacji, dużo bardziej niż status społeczny czy finansowy. Zdecydowanie obala to stereotypowy wizerunek kobiet szukających mężczyzn na podstawie ich majętności. Co ciekawe, zarówno mężczyźni, jak i kobiety umieścili pieniądze i status społeczny w podobnej hierarchi, tylko 1-2% uczestników rankingu wybrało pieniądze do pierwszej trójki. Innymi słowy, nauka niezbicie wykazała, że najbardziej pożądane cechy – niezależnie od płci – to cechy wewnętrzne.

Mężczyźni dzięki temu mogą uniknąć presji nadmiernego eksponowania swojej pozycji społecznej w swoich internetowych profilach na portalu randkowym. Najbardziej atrakcyjny profil to ten szczery, ciekawy i inteligentny, a status społeczny i pieniądze są dużo mniej ważne od cech osobowości.

Jednocześnie badania wykazały, że dla mężczyzn dużo bardziej liczy się atrakcyjność psychiczna potencjalnej partnerki niż jej walory fizyczne.

A Twoim zdaniem, czego tak naprawdę szukają kobiety w mężczyznach? Podziel się z nami i napisz komentarz!

Źródła

Richard A. Lippa: The Preferred Traits of Mates in a Cross-National Study of Heterosexual and Homosexual Men and Women: An Examination of Biological and Cultural Influences, opublikowane online, 2007.

Dr Justin Lehmiller: Do Men and Women Prefer Different Traits in a Romantic Partner? Online na The Psychology of Human Sexuality – Dr Justin Lehmiller, 2013.

O autorze: Marta Pietrzak Zobacz więcej artykułów autorstwa Marta Pietrzak

Banner FB