Dzień Bezpiecznego Internetu: 10 wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z portali randkowych

bezpiecznie w internecie

Aby jeszcze skuteczniej ostrzegać internautów o niebezpieczeństwach czyhających na nich w sieci oraz rozpowszechniać wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po cyberprzestrzeni, w Unii Europejskiej od kliku lat na początku lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji redakcja eDarling przedstawia 10 ważnych porad, do których warto się stosować, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo także na portalach randkowych.

1. Bezpieczeństwo przy zakładaniu profilu

Już w momencie rejestracji na portalu randkowym warto zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych. Zacznij od wybrania loginu, który nie zawiera Twojego pełnego imienia i nazwiska.

Pamiętaj także, by nie tylko z uwagi na Dzień Bezpiecznego Internetu, ale także podczas codziennego korzystania z sieci unikać podawania szczegółowych informacji na swój temat, takich jak np. dane dotyczące miejsca pracy. Nie musisz jednak rezygnować z dodania do profilu swojego zdjęcia, bowiem jest ono ogromnym atutem w procesie poszukiwania partnera online.

Warto wiedzieć, że godne zaufania serwisy internetowe cechują wysokie standardy w kwestii bezpieczeństwa danych. Wszystkie informacje pochodzące od użytkowników są przekazywane w formie zaszyfrowanej, a każdy nowo zakładany profil podlega starannej kontroli.

2. Bezpieczne hasło

Dostęp do sklepów internetowych, serwisów społecznościowych oraz elektronicznych kont pocztowych zawsze wymaga podania hasła. Jeśli logując się na nich używasz zawsze tej samej kombinacji znaków, postaraj się to zmienić. Aby utrudnić nieuprawnionym osobom dostęp do Twoich danych, posługuj się różnymi hasłami składającymi się z kombinacji cyfr, małych i dużych liter oraz znaków interpunkcyjnych.

3. Uważnie zapoznaj się z profilem

Niezależnie od tego, czy propozycje partnerów zostały Ci przedstawione przez portal randkowy, czy też samodzielnie przez Ciebie wyszukane, zawsze uważnie zapoznawaj się z informacjami podanymi przez innych użytkowników. Dokładnie czytaj wszystkie wpisy w profilu. Jeśli dana osoba wywrze na Tobie dobre pierwsze wrażenie, warto uczynić pierwszy krok i nawiązać kontakt!

Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku, gdy zamieszczone na profilu informacje sprawiają wrażenie sprzecznych i nielogicznych. Jeśli na przykład napotkasz na kogoś, kto przedstawia się jako 22-letni doktor psychologii, warto wzmożyć czujność. Napisz do właściciela profilu i poproś go o ustosunkowanie się do danej wypowiedzi.

Miej się na baczności przed oszustami i naciągaczami. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i ufaj swojemu instynktowi. Dzień Bezpiecznego Internetu jest świetną okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się po sieci.

4. Nie ujawniaj od razu wszystkich swoich danych

Udało Ci się odkryć interesujący profil? W skrzynce czekała na Ciebie miła wiadomość i chcesz nawiązać kontakt z drugą osobą? Pamiętaj, aby na początku znajomości zawsze zachowywać ostrożność. Zamiast wysyłać wiadomość z prywatnego adresu mailowego, skorzystaj z możliwości, jakie oferują portale randkowe i posłuż się ich wewnętrzną pocztą. Dzięki temu unikniesz ujawniania swoich danych osobowych.

5. Uwaga na linki!

Na początku każdej znajomości chcemy możliwie szybko dowiedzieć się jak najwięcej o interesującej nas osobie. Jakie czyta książki? Jaki lubi rodzaj muzyki? Czy ma hobby, któremu poświęca wolny czas? Proces wzajemnego poznawania jest bardzo ekscytujący. Mimo ogromnej ciekawości nie zapominaj jednak o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Dlatego unikaj klikania na przysłane Ci linki, do których nie masz zaufania. W ten sposób ochronisz swój komputer przed wirusami i innymi szkodliwymi programami.

6. Dzień Bezpiecznego Internetu – chroń swoje dane osobowe

Pamiętaj, żeby nie udostępniać na portalach randkowych swoich danych osobowych takich jak imię, nazwisko, adres czy numer telefonu. Zanim zdecydujesz się na pierwszą rozmowę telefoniczną, zastanów się najpierw, czy nowy znajomy jest godny Twojego zaufania. Jeśli nie masz pewności jak postąpić, lepiej poczekaj z decyzją, aż lepiej się poznacie. Rozwijaj znajomość pisząc kolejne wiadomości, aż do czasu, gdy druga osoba zdobędzie Twoje zaufanie.

7. Nigdy nie wysyłaj pieniędzy!

Nigdy nie ulegaj żadnym prośbom o wsparcie finansowe – również wtedy, gdy o pomoc poprosi Cię osoba zapoznana poprzez portal randkowy. Zachowaj czujność i staraj się w tej kwestii nie ulegać emocjom. Nie zmieniaj zdania, nawet jeśli opowiedziana historia jest wzruszająca i z pozoru brzmi wiarygodnie. Twoje finansowe bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze!

8. Najpierw poznaj, potem zaufaj

„Gdzie się podziewasz? Kiedy możemy się zobaczyć? Napisz mi szybko swój adres, to Cię odwiedzę!” – tego typu wiadomości powinny wzbudzić Twoją nieufność.

Jeśli poznana w Internecie osoba jest zbyt natarczywa i czujesz, że wywiera na Tobie presję, lepiej ogranicz kontakty do minimum lub zakończ tę znajomość. Nie daj się nikomu manipulować, w końcu Ty najlepiej wiesz, jakie informacje na swój temat chcesz ujawnić, a jakie nie.

Dzień Bezpiecznego Internetu jest okazją nie tylko do zapoznania się z pułapkami czającymi się w sieci, ale również z nieuczciwymi praktykami w świecie realnym.

9. Bezpieczeństwo na pierwszym spotkaniu

Kiedy już uznasz nową znajomość za godną zaufania, pierwszemu spotkaniu nic nie będzie stało na przeszkodzie. Pamiętaj jednak, by w jego trakcie koniecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Na miejsce randki wybierz miejsce publiczne takie jak kawiarnia lub uczęszczany park, najlepiej możliwie blisko Twojego miejsca zamieszkania. Poinformuj również kogoś z rodziny bądź przyjaciela o tym, gdzie i z kim masz zamiar się spotkać. Uwaga! Podczas pierwszej randki nie przesadzaj ze spożyciem alkoholu i nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru.

10. Dzień Bezpiecznego Internetu – savoir-vivre w sieci

Do osób zapoznanych przez Internet staraj się odnosić z takim samym szacunkiem i sympatią, z jakim i Ty chciałbyś być traktowany. Nawet jeśli nie interesuje Cię kontynuowanie znajomości, poświęć chwilę czasu i wyślij drugiej osobie życzliwą i taktowną odmowę. Takie zachowanie dobrze świadczy o Twojej kulturze osobistej.

Mamy nadzieję, że dzięki poradom eDarling wiesz już, jak bez ryzyka korzystać z portali randkowych i innych serwisów internetowych. Życzymy Ci wielu miłych chwil spędzonych na surfowaniu po sieci i satysfakcji z poznania sympatycznych osób. Pamiętaj, by poruszając się na codzień po wirtualnej sieci zawsze stosować się do zasad, jakie propaguje Dzień Bezpiecznego Internetu!

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB