Jak rozpoznać, że znajomość ma szansę przerodzić się w związek? Radzimy jak to sprawdzić już na pierwszej randce „w realu”!
W końcu nadszedł dzień pierwszego spotkania. Czy przeżyte wspólne chwile zapadną nam na długo w pamięci zależy od nas samych. Przeczytaj, na co w szczególności warto zwrócić uwagę podczas pierwszej randki.
Zdarza się, że już podczas pierwszego spotkania nie można oprzeć się wrażeniu, że daną osobę zna się od wieków. Natomiast w towarzystwie innych nie powstaje już taka serdeczna atmosfera. Choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi, każdy z nas wysyła sygnały, które mogą wywołać zarówno sympatię, jak i niechęć. Oto kilka z nich.
Szczególne chwile we dwoje: mowa ciała
Postawa i ukierunkowanie ciała, gesty, ruchy oraz mimika zdradzają więcej o danej osobie niż niejeden z nas by sobie tego życzył. Często mowa ciała zdradza nie tylko nastrój mówiącego, ale również nastawienie do partnera. Dlatego przed pierwszym spotkaniem, warto zwrócić uwagę na to, co wyraża nasza postawa ciała. Obserwacja zachowania przed lustrem potrwa tylko chwilę, a może przynieść duże korzyści.
Niewerbalna komunikacja: czy można na nią wpłynąć?
Głowa lekko przechylona na bok oraz oczy wpatrzone w rozmówcę to zachowanie symbolizujące prawdziwe zainteresowanie. Osoby czujące się komfortowo w swoim towarzystwie zwrócą się automatycznie ku sobie, sygnalizując tym samym bliskość. Kontrolowanie mowy ciała wcale nie jest takie proste. A chwile, w których gesty czy mimika uzewnętrzniają nas inaczej niż byśmy sobie tego życzyli nie są rzadkością.
Spojrzenie oraz jego znaczenie
Zadowalający przebieg pierwszej randki odznacza się uważnym słuchaniem oraz postawą ciała pochyloną w kierunku rozmówcy. Chcąc pogłębić tę więź warto zaryzykować głębokie spojrzenie prosto w oczy. Niekiedy oznaczać ono może więcej niż słowa. Rozszerzone źrenice są niezawodną oznaką pociągu. Dostrzegając je u partnera rozmowy, można być pewnym jego szczerego zainteresowania. A pogłębienie takiej znajomości obfitować może w szczególnie piękne chwile spędzone razem w przyszłości.
Znaczenie otoczenia
Wpływ otoczenia na rozwój uczuć potwierdził eksperyment przeprowadzony przez dwóch naukowców Donalda G. Duttona i Arthura P. Arona.1 Po przemierzeniu długiego oraz niestabilnego wiszącego mostu atrakcyjna kobieta proponowała grupie badanych mężczyzn prywatny numer telefonu. Prawie pięćdziesiąt procent uczestników skorzystało z jej oferty. Naukowcy dowodzą, że mężczyźni na widok interesującej przedstawicielki płci pięknej pomylili ogarniający ich chaos uczuć, będący mieszanką strachu oraz zdenerwowania, z zakochaniem.
Choć lepiej nie ryzykować ranki na wiszącym moście, to prawdopodobieństwo zainicjowania uczucia podczas pierwszej randki zwiększyć można dbając o nastrojowe otoczenie. Większą szansę na szczególne, a przede wszystkim romantyczne chwile, ma się wybierając na miejsce spotkania spokojne lokum, aniżeli takie o wzmożonym ruchu oraz wymagające podjęcia ryzyka.
Wzajemna sympatia
Rozpoznanie sympatii oraz chęci na kontynuację znajomości możliwe jest już po krótkim czasie. Dzięki receptorom znajdującym się w narządzie węchu, większość osób jest w stanie szybko wyczuć feromony, czyli substancje odpowiedzialne za wabienie osobników płci przeciwnej. Informacje te przekazywane są do mózgu. Na ich podstawie podjęta zostaje podświadoma decyzja o tym, czy osobę towarzyszącą postrzega się, jako atrakcyjną czy też nie. W ten sposób już podczas pierwszej randki rozstrzyga się przyszłość nowej znajomości.
Intymne rozmowy odpowiedzialne za niezwykłe chwile
Między osobami, które gotowe są otworzyć się przed partnerem, nawiązanie więzi oraz nabranie zaufania, nastąpić może w stosunkowo krótkim czasie. Wymiana myśli oraz uczuć, jak i podzielenie się przeżyciami oraz doświadczeniami życiowymi wytworzy między rozmówcami naturalną zażyłość. Otwartość pomaga w budowaniu intymności oraz sprawia, że osoby posiadające tę cechę postrzegane są w pozytywnych barwach.
Wszystkie powyższe aspekty wpłynąć mogą na to, jakie wrażenie zrobi się na nowo poznanej osobie. Najważniejsze jest jednak, aby dobrze się bawić na randce oraz czerpać z niej przyjemność. Pozytywne nastawienie, bezpośredniość oraz swoboda zadbają o niezapomniane chwile.
Źródła
1 Dutton D. G. / A. P. Aron, Some evidence for heightened sexual attraction under conditions of high anxiety, “Journal of Personality and Social Psychology” 1974, nr 30, s. 510 – 517.