Przymknij oko na drobiazgi!

nie kłóć się

Jakże często przychodzi nam denerwować się z powodu błahostki. Pozwalamy, by drobne rzeczy nadmiernie wpływały na nas i psuły nam nastrój. Jak odbija się to na naszej relacji z partnerem?

Poniższy scenariusz brzmi dla Ciebie znajomo?

Twój partner/partnerka robi coś, co okropnie Cię irytuje, np. zapomina po raz kolejny o tym, by zgasić światło czy wynieść śmieci. Ty czujesz, że to już za wiele i zamiast spokojnie porozmawiać na ten temat i opowiedzieć o odczuwanych emocjach, wybuchasz i zarzucasz drugą stronę pretensjami, jak gdyby stało się coś niezwykle złego.

Zatrzymaj się i pomyśl: czy to, co się wydarzyło bezpośrednio Cię dotyka? Czy zachowanie partnera/partnerki zraniło Cię w psychiczny bądź fizyczny sposób?

Kiedy się nad tym dłużej zastanowisz, odpowiedź, której sobie udzielisz będzie zapewnie przecząca. To Ty jesteś odpowiedzialny za swoje reakcje i emocje, jeśli nadmiernie denerwujesz się z powodu drobnostek, ściągasz na siebie niepotrzebny stres, a to pogarsza Twoje samopoczucie. Co więcej, wybuchając w ten sposób, doprowadzasz najczęściej do kłótni pomiędzy Wami, a to kolejny negatywny skutek Twojej irytacji. Taka sama sytuacja ma miejsce, kiedy druga strona zachowuje się w ten sposób.

Oczywistym jest, że nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować swoich emocji i każdy ma prawo do tego, by się od czasu do czasu zdenerwować. Jednak mimo wszystko złość jest uczuciem negatywnym, które wpływa na Ciebie destrukcyjnie. Złoszcząc się, wydaje Ci się, że dajesz upust swoim negatywnym emocjom, jednak często prowadzi to jedynie do zaostrzenia sytuacji, zamiast ulgi.

Związek = sztuka kompromisów

Dzieląc swoją codzienność z drugą osobą, musimy być przygotowani na to, że od czasu do czasu wejdziemy sobie w drogę, że oboje mamy odmienne przyzwyczajenia i rożną granicę tolerancji. Bardzo ważne byście byli wzajemnie świadomi, co jest dla kogo istotne, a co doprowadza drugą stronę do irytacji. By lepiej poznać słabości drugiej strony i nauczyć się wobec nich tolerancji, powinniście jak najwięcej ze sobą rozmawiać. To ważne, jeśli chcecie uniknąć kolejnych nieporozumień i zbędnych kłótni.

Zastanów się, które rzeczy doprowadzają Cię do zdenerwowania, być może są to jedynie drobiazgi, których możesz nauczyć się akceptować. Warto znaleźć kompromisy! Ćwicz własną tolerancję, zamiast za każdym razem unosić się i atakować partnera/partnerką za to, że odłożył/-a coś nie na swoje miejsce, uspokój się i postaraj się odwrócić tę sytuację w coś nieistotnego lub zabawnego. Możesz nawet sobie zażartować, (ale nie szydzić) z tego powodu i w taki oto sposób zwrócić uwagę na to, co Ci przeszkadza. Nie traktuj wszystkiego zbyt serio, zobaczysz, że poczujesz się z tym lepiej. Umiejętność przymykania oczu na błahostki jest niezwykle pomocna, może sprawić, że poczujesz się ze sobą lepiej i lżej. Związek to w końcu relacja partnerska, nie powinien w żadnym wypadku przypominać układu rodzic – dziecko, czy też uczeń – nauczyciel.

Rozwijaj się i dbaj o swoją kondycję emocjonalną

To naturalne, że żyjąc w nieustannym stresie, odczuwamy potrzebę odreagowania. Niestety wiele osób stara się to zrobić kosztem swoich relacji z osobami bliskimi. Jeśli w pracy mamy zbyt wiele na głowie i odczuwamy ciągłe napięcie, wracamy do domu i pierwszą naszą reakcję, widząc, że coś jest nie po naszej myśli, będzie złość. W tej sytuacji biada temu, kto akurat nawinie nam się pod rękę (najczęściej nasz partner/partnerka)! Wszystkie negatywne emocje, które zebrały się w Tobie w ciągu dnia wypłyną z Ciebie z podwójną siłą. A niczego niespodziewającej się i pozbawionej jakiejkolwiek winy drugiej osobie oberwie się z nawiązką.

Postaw siebie w takiej sytuacji – nie chcesz chyba nigdy zostać ofiarą czyjegoś odreagowywania negatywnych uczuć. To bardzo niezdrowe i niszczące dla związku. Dlatego tak istotne jest, aby zadbać o swoją równowagę psychiczną i dobre samopoczucie, lecz nie kosztem najbliższej osoby!

Denerwujesz się na swoją drugą połówkę często z powodu drobiazgów? Przez to najczęściej dochodzi między Wami do sprzeczek? eDarling podpowiada, jak nie denerwować się z powodu drobiazgów!

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB