Jaki jest sekret długotrwałego i szczęśliwego związku?

Wielu partnerów po latach związku narzeka na rutynę i nudę. Z rozrzewnieniem wspominają czasy, kiedy dopiero się poznali i z utęsknieniem czekali na kolejne spotkania. Są jednak pary, które i po wielu latach małżeństwa odczuwają iskrę namiętności i chemię.

Związek z drugim człowiekiem wymaga od obu stron wysiłku, relacje z ukochaną osobą powinny być odpowiednio pielęgnowane. Partnerzy muszą być świadomi, jak ważne jest dbanie o wzajemne szczęście i to nie tylko podczas szczególnych okazji, ale przede wszystkim – na co dzień.

Składniki niezbędne do zachowania szczęśliwej relacji

• Bliskość

W miłości bardzo ważna jest bliskość zarówno emocjonalna jak i fizyczna. Jej okazywanie przejawia się przede wszystkim poprzez czułe gesty, takie jak pocałunki, przytulanie, czy intymne pieszczoty. Za uczuciem przywiązania do drugiej strony stoi biologia, a dokładniej hormon – oksytocyna. To dzięki niej jesteśmy skłonni tworzyć więzi z ukochanymi osobami.

• Czas spędzony razem

Ważne jest, by partnerzy umieli dzielić ze sobą czas i wspólne doświadczenia. Świetnym sposobem na miłe spędzenie czasu razem jest np. znalezienie pasji we dwójkę – nauka języka, gotowanie, sport. Tego rodzaju działania budują głęboką bliskość emocjonalną. Istotna jest również umiejętność porozumienia się, rozmowy, dyskusje. To wszystko pomaga tworzyć wspólną historię, którą pewnego dnia będzie można wspominać.

• Sposób myślenia o partnerze

Codzienność może nie sprzyjać romantyczności i intymności w związku. Bardzo łatwo wtedy zapomnieć o tym, za co pokochaliśmy naszego partnera. Często dochodzą do tego problemy życia codziennego, kłótnie i wzajemne obwinianie się. Dlatego ważne jest, by stale przypominać sobie, za co cenimy i kochamy tę drugą osobę, nawet przy najgorszej sprzeczce.

• Szczęście osobiste

Jeśli jedna z osób w związku nie jest szczęśliwa z pewnych powodów, np. zawodowych i czuje się niespełniona, może to odbić się na relacji. Często mamy tendencje do odreagowywania naszych frustracji na drugiej osobie, szczególnie tej, która jest najbliżej nas. Aby nie zaszkodzić naszemu związkowi, najlepiej jest po prostu czasem pomyśleć o sobie – zdrowy egoizm jest pożyteczny. Zamiast, więc wyładowywać naszą złość na partnerze, lepiej jest zastanowić się – co możesz zrobić, by poczuć się lepiej we własnej skórze.

Ciężko jest uwierzyć w to, że w dzisiejszych czasach istnieją jeszcze związki, w których partnerzy są w sobie mocno zakochani, nawet po latach bycia razem. Nic jednak nie przychodzi bez wysiłku, chcąc utrzymać szczęście i namiętność w związku, oboje partnerzy powinni każdego dnia pamiętać o tym, by pielęgnować wzajemną relację.

Źródła

http://www.scientificamerican.com/article/discovering-secrets-long-term-love/
http://www.psychologytoday.com/blog/thriving101/201102/brain-study-reveals-secrets-staying-madly-in-love

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB