Odmienne poglądy polityczne w związku, czyli trzymaj nerwy na wodzy!

dyskusja w związku

Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez serwis eDarling, większość respondentów (81%) odmienne poglądy polityczne w związku uważa za mało istotne. Dla 96% osób biorących udział w badaniu, inne podejście do polityki nie stanowi powodu do tego, aby zdecydować się na ewentualne rozstanie. Niemniej jednak, polityka to zawsze gorący temat i mimo deklaracji, że nie ma ona wpływu na „być albo nie być” związku, ciągle może prowadzić do kłótni pomiędzy partnerami.

Odmienne poglądy polityczne a związek

C.K. Norwid napisał: „Umiemy się tylko kłócić albo kochać, ale nie umiemy się różnić pięknie i mocno”. Zdanie wypowiedziane ponad 100 lat temu zdaje się nie tracić na aktualności, jednak tylko w przypadku niedojrzałych relacji. Odmienne poglądy polityczne w związku, który nie jest zdrowy, mogą nawet trwale poróżnić partnerów.

Jeśli mimo dzielących Was różnic politycznych, ponad to, co Was dzieli, przedkładacie to, co Was łączy, a do trudnych kwestii podchodzicie na spokojnie, z dystansem, okazując partnerowi szacunek i zrozumienie, możecie sobie pogratulować – zbudowaliście piękny, dojrzały związek. Zdanie Norwida traci wówczas na aktualności, gdyż w takiej relacji, obok kochania, możliwe jest również „pięknie się różnić”.

Na zdrowy, dojrzały związek trzeba najczęściej ciężko zapracować, nic nie jest dane tak od razu. Początek każdej relacji to motyle w brzuchu, niezwracanie uwagi na wady. Z czasem, gdy z oczu spadają klapki, widzimy już, że partner nie jest idealny, pewne kwestie, w tym odmienne poglądy polityczne, zaczynają nam przeszkadzać. Wówczas, jeśli chcesz, aby ten związek przetrwał, trzeba rozpocząć nad nim pracę. Nie zawsze jest łatwo, ale warto podjąć trud.

Jak prowadzić rozmowy na tematy polityczne w związku?

1Okazuj szacunek, każdy ma prawo do własnych przekonań

Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że partner ma prawo do własnych poglądów, z którymi naturalnie można się nie zgadzać, ale które trzeba szanować. Bez szacunku nie zbuduje się i nie utrzyma żadnej relacji. Pogódź się z tym, że stanowicie dwie oddzielne osoby, które nie we wszystkim muszą się zgadzać.

W zdrowym związku każda osoba ma możliwość pozostać sobą, posiadać swoje własne opinie, być przy tym szanowana i akceptowana przez swojego partnera. Wówczas jest szczęśliwa i stara się tym szczęściem z Tobą podzielić.

2Ustal priorytety

To nie polityka zaprasza Cię na randkę, trzyma za rękę, przytula, kocha. Gdy czujesz, że Wasza wymiana zdań zmierza w kierunku kłótni, postaraj się złapać dystans i przypomnieć sobie, jak Ważną osobą jest dla Ciebie Twój partner i jak jesteście sobie bliscy. Odpowiedz sobie na pytanie, czy z powodu odmiennych poglądów politycznych warto jest wchodzić w spory z partnerem, który przecież jest ważniejszy od polityki i polityków.

3Kłóć się w zdrowy, mądry sposób

Gdy czujesz, że do kłótni o politykę i tak dojdzie, spróbuj zachować spokój. Weź kilka głębszych oddechów, uspokój emocje, policz do dziesięciu, zanim powiesz coś, co partnera może zaboleć. Pamiętaj, że kłótnie w związku to naturalna rzecz. Nie można ich uniknąć, można natomiast nauczyć się kłócić w zdrowy sposób. Dzięki temu nie poranicie się nawzajem, a kłótnia przybierze formę zdrowej wymiany zdań, która nie skrzywdzi żadnej ze stron. Zdrowe kłótnie w związku mogą przynieść wiele dobrego dla waszej relacji.

4Nigdy nie atakuj poglądów partnera w obecności innych osób

Polityka to gorący temat, podejmowany jest często i przez wiele osób. W sytuacjach, kiedy w dyskusji bierze udział więcej osób, nie atakuj poglądów politycznych partnera przy innych. Odbierze to jako atak na siebie, który go na pewno zaboli. Pamiętaj, że mimo różnić w poglądach politycznych, stanowicie jedną drużynę.

5Ban na rozmowy o polityce

Odmienne poglądy polityczne w związku to trudne wyzwanie dla każdej rozpolitykowanej pary. Kłótnie w związku takich osób są nieuniknione. Przy bardzo silnych różnicach w poglądach politycznych, kiedy to niezwykle trudnym, a czasem wręcz niemożliwym jest zachować spokój i z dystansem podchodzić do tematu, warto jest rozważyć możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu rozmawiania o polityce w waszym domu, jeśli wiadomym jest, że każda dyskusja i tak przerodzi się w awanturę. W myśl zasady „głosowanie jest tajne”, nie rozmawiajcie ze sobą o Waszych sympatiach politycznych.

6Uczmy się różnić

Pozostawanie w związku z osobą o innych poglądach politycznych nie jest łatwe. Jeśli kochasz ją bardziej od polityki, powtarzaj sobie, że w Waszym związku nie chodzi o różnice, ale o to, jak potraficie sobie z nimi poradzić. Należy szukać sposobu, jak zniwelować to, co dzieli. Zdrowa relacja nie jest definiowana przez różnice. Skup się na tym, co Was łączy, a nie dzieli. Szukaj kompromisów.

Polityka a pierwsza randka

Spotykając się z kimś po raz pierwszy na randce lepiej będzie, jeśli nie zdecydujesz się podejmować tematów związanych z polityką. Nie jest to oczywiście zabronione, ale lepiej jest zostawić ten wątek na dalsze spotkania. Nie pozbawiaj pierwszych randek romantyczności! Choć oczywiście to również ważne, byście lepiej się poznając, porozmawiali i na tematy związane z Waszym światopoglądem, co jest istotne dla powodzenia związku i lepszego zrozumienia się nawzajem oraz dopasowania.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB