Mity na temat związków

związek dwóch szczęśliwych osób

Większość z nas słyszała ludowe, stare opinie na temat związków – tzw. mity na temat związków. Twierdzenia, jak na przykład „dzieci cementują związek”, powtarzane są z pokolenia na pokolenie, tworząc więcej szkody, niż pożytku. Większość z nich można bowiem włożyć między bajki. Podpowiadamy Wam, które.

Partner/partnerka wie, że go kocham, dlatego nie muszę tego powtarzać

Osoby, które trwają w długoletnich związkach, często zakładają, że samo to, iż są w związku, powinno być dla partnera dowodem na to, że darzą go uczuciem. Jest to jeden z pierwszych mitów na temat związków, z którym należy się rozprawić. Wszyscy lubią słuchać zapewnień o miłości oraz przywiązaniu. Gdy przestają je słyszeć, siłą rzeczy zaczynają zastanawiać się, czy partner jeszcze coś do nich czuje. Szczególnie kobiety potrzebują tego typu deklaracji. Nie zakładaj więc z góry, że partner wie, że go kochasz. Raz na jakiś czas zapewnij go o swoim uczuciu, na pewno poczuje się pewniej i … Tobie również wyzna miłość.

Jeśli mnie kocha, cały swój wolny czas będzie spędzać ze mną

Na początku, kiedy jesteście zakochani, faktycznie nie możecie bez siebie żyć, staracie się spędzać ze sobą każdą chwilę. Z czasem, kiedy emocje tracą na sile, dobrze jest uświadomić sobie, że stanowicie dwie odrębne osoby, które potrzebują czasu bez partnera. W zdrowym związku powinno być miejsce na własne pasje, przyjaciół, odrobinę samotności.

Jeśli naprawdę się kochamy, nic nie będzie w stanie zniszczyć naszego związku

Nigdy nie ma gwarancji na to, że związek, który tworzą ludzie szczerze się kochający, będzie trwał wiecznie. Takie twierdzenie to kolejny klasyczny mit na temat związków. Naturalną koleją rzeczy jest, że im dłużej trwa relacja, tym więcej pojawia się problemów, które trzeba wspólnie pokonać. Jeśli partnerzy nie tylko się kochają, ale umieją również ze sobą rozmawiać, szanują się nawzajem i słuchają, związek powinien trwać, pomimo pojawiających się problemów.

Kłótnie niszczą związek

Kolejny mit na temat związków, który należy obalić. Różnice zdań to naturalny element każdego związku. Jesteście dwiema różnymi osobami, które mogą mieć inne podejście do pewnych kwestii. Macie do tego prawo. Tak długo, jak umiecie o nich spokojnie rozmawiać, nie musicie martwić się sprzeczkami, do których dochodzi pomiędzy Wami. Jeżeli trafiają Wam się kłótnie, również nie ma powodów do obaw, o ile kłócicie się w zdrowy sposób, nie raniąc się nawzajem.

W związku wszystko powinniśmy dzielić 50/50

Ciężko jest dzielić się wszystkim po równo, nawet w najlepiej zorganizowanym związku. Zawsze jedno z Was bardziej zaangażuje się np. w prace domowe, poświęci na nie więcej czasu i uwagi. Jedno wyda więcej pieniędzy na rachunki, drugie zje mniej na obiad, itp. Przykładów można mnożyć. Jeśli chcecie żyć w szczęśliwym związku, nie próbujcie wprowadzać sztucznych podziałów. Stanowicie jedną drużynę, która wspólnie pracuje nad powodzeniem waszej relacji.

Związek, który zbuduję, będzie odbiciem związku moich rodziców

Jest to typowy mit na temat związków, wielu osób niestety wierzy, że twierdzenie to jest prawdziwe. Nawet jeśli jesteś podobny do swoich rodziców na wielu polach, Twój przyszły związek może wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko zależy od tego, co z nim zrobisz oraz z kim się zwiążesz.

Seks jest udany tylko wtedy, kiedy jest spontaniczny

Mity na temat związków często dotyczą seksu. Kiedy jesteś w relacji, szczególnie takiej, w której oboje na co dzień jesteście bardzo zajęci, a wieczorami padacie ze zmęczenia, mimo tego, że kochacie się nawzajem, często nie macie siły na seks. W tego typu związkach dobrze jest pogodzić się z tym, że udany seks nie musi być spontaniczny, a Wy musicie tak się zorganizować, aby znaleźć czas na bliskość fizyczną. Zaplanować moment, kiedy będziecie mogli skupić się tylko na sobie. Taki seks również może smakować.

Jeśli naprawdę mnie kocha, powinien domyśleć się, czemu jestem smutny/smutna

To, że dwoje osób jest ze sobą blisko i zna się naprawdę dobrze, nie oznacza, że czytają sobie w myślach. Aby związek był udany i szczęśliwy, musi być oparty na szczerej komunikacji. Mów partnerowi o swoich uczuciach i oczekiwaniach, a wiarę w to, że partner umie domyślić się, co leży Ci na sercu, włóż między… mity na temat związków.

Dzieci cementują związek

Wspólne dziecko to wyzwanie, które może się udać, jeśli partnerzy naprawdę się kochają i stanowią zgodną parę. Jeśli pomiędzy partnerami dzieje się źle, nie darzą się szczerą miłością i szacunkiem, twierdzenie, że dziecko ich do siebie zbliży, to kolejny mit na temat związku. Jeżeli związek się sypie, dziecko nie pomoże uratować takiej relacji.

Ostatni mit na temat związków: sama miłość wystarczy

Ten mit na temat związków jest wyjątkowo szkodliwy. Aby związek miał szansę przetrwać, nie może opierać się tylko na miłości, która z biegiem czasu będzie tracić na intensywności. Powinien być pełen nie tylko uczucia, ale również szacunku, tolerancji, dzielonych zainteresowań i przyjaźni (również z innymi osobami). Wówczas ma szansę trwać przez wiele lat.

Źródła

http://www.huffingtonpost.com/ashley-davis-bush/5-myths-that-could-destroy-your-relationship_b_4159076.html

http://www.lifehack.org/articles/communication/10-relationship-myths-worth-sharing.html

http://www.canyonranch.com/your-health/mind-spirit/cultivating-happiness/relationships-intimacy/10-common-relationship-myths

http://www.women24.com/LoveAndSex/Relationships/Top-ten-relationship-myths-20150303

O autorze: Kasia Hirt Zobacz więcej artykułów autorstwa Kasia Hirt

Banner FB