Asia Smiger
8613

Miłość lekiem na całe zło

miłość lekiem na całe zło
Wiosna – pora roku, kiedy wszystko budzi się do życia. Wtedy także w nas pojawia się potrzeba zmian, dlatego warto wówczas zadbać o swoje zdrowie. Co pomoże nam w utrzymaniu zdrowia najlepiej? Miłość! Uczucie, które zmotywuje nas do działania i wprowadzi szczęście do naszego życia.

Co liczy się w życiu najbardziej? Zapewne dla wielu osób miłość i zdrowie. A obie te rzeczy idą ze sobą w parze. Naukowcy udowodnili, że miłość oddziałuje pozytywnie zarówno na nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne.


Przyjrzyjmy się dokładniej niezwykłym właściwościom tego szczególnego uczucia:

 

1.    Witamina M

Miłość, współczucie i radość wzmacniają nasz układ odpornościowy i pomagają w zwalczaniu różnych chorób. Dlatego zamiast wydawać fortunę na wszelkiego rodzaju suplementy, najlepiej zaaplikować sobie witaminę M, czyli miłość! Co raz więcej mówi się w medycynie o tego rodzaju właściwościach leczniczych pozytywnych uczuć. Co więcej, miłość wspomaga nasz organizm w utrzymywaniu zdrowia i pobudza jego zdolności samoleczenia.

 

2.    Podziel smutki na dwa

Ludzie w związkach dzielą się ze sobą nie tylko radościami, ale przede wszystkim służą sobie wzajemną pomocą i zrozumieniem w przypadku kryzysu. Kochający partner stanowi nieocenioną pomoc w wielu aspektach życia. Mając u swego boku kogoś, kogo kochamy, lepiej poradzimy sobie z napotkanymi trudnościami. Według doktora Arthura Aron’a z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku:

Jeśli przechodzisz akurat stresującą sytuację w życiu, a wspiera cię ukochana osoba, lepiej uporasz się z ciężkimi chwilami.


W sytuacji, kiedy np. stracimy pracę, partner może służyć pomocą nie tylko finansową, ale przede wszystkim udzieli wsparcia emocjonalnego. Jest to niezwykle ważne w momentach kryzysowych. Gdy nagle wydarzy się coś, co negatywnie wpłynie na nasze zdrowie psychiczne, nic nie umocni nas tak, jak obecność najbliższej osoby i słowa otuchy.

 

3.    Miłość dodaje skrzydeł

Nie od dziś wiadomo, że miłość jest doskonałym źródłem inspiracji i świetnym impulsem do podejmowania działań. Będą zakochanymi, czujemy, że jesteśmy w stanie przenosić góry i wszystko jest możliwe. A wszystko, dlatego że miłość pobudza nasz rozwój osobisty. Ukochana osoba jest dla nas świetną motywacją w osiąganiu nowych celów, np. zawodowych.

 

4.    Miłość a stan naszego umysłu

Zaangażowanie się w tak cudowne uczucie, jakim jest miłość aktywuje w naszym mózgu obszary odpowiedzialne za emocje, skupienie uwagi, motywację i pamięć. A to wpływa pozytywnie na nasz układ nerwowy, redukując stres. Miłość i przyjemność oddziałują też korzystnie na nasze zdrowie, samopoczucie i wydajność.


A na koniec małe podsumowanie z badania na temat korzyści wypływających z miłości dla zdrowia przeprowadzonego wśród małżeństw w 2007 roku przez U.S. Department of Health and Human Services:


Ogólnie rzecz biorąc, ludzie w związkach małżeńskich są szczęśliwsi, żyją dłużej, piją mniej, a nawet rzadziej odwiedzają gabinet lekarski.


Życie w szczęśliwym związku ma wiele zalet dla zdrowia, a co za tym idzie dla życia. Jeśli zatem nadal zastanawiasz się, czy warto angażować się w związek, odrzuć swoje obawy na bok. Miłość to samo zdrowie, więc zakochaj się na wiosnę!