Miłość lekiem na całe zło

miłość lekiem na całe zło

Wiosna – pora roku, kiedy wszystko budzi się do życia. Wtedy także w nas pojawia się potrzeba zmian, dlatego warto wówczas zadbać o swoje zdrowie. Co pomoże nam w utrzymaniu zdrowia najlepiej? Miłość! Uczucie, które zmotywuje nas do działania i wprowadzi szczęście do naszego życia.

Co liczy się w życiu najbardziej? Zapewne dla wielu osób miłość i zdrowie. A obie te rzeczy idą ze sobą w parze. Naukowcy udowodnili, że miłość oddziałuje pozytywnie zarówno na nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne.

Przyjrzyjmy się dokładniej niezwykłym właściwościom tego szczególnego uczucia:

1. Witamina M

Miłość, współczucie i radość wzmacniają nasz układ odpornościowy i pomagają w zwalczaniu różnych chorób. Dlatego zamiast wydawać fortunę na wszelkiego rodzaju suplementy, najlepiej zaaplikować sobie witaminę M, czyli miłość! Co raz więcej mówi się w medycynie o tego rodzaju właściwościach leczniczych pozytywnych uczuć. Co więcej, miłość wspomaga nasz organizm w utrzymywaniu zdrowia i pobudza jego zdolności samoleczenia.

2. Podziel smutki na dwa

Ludzie w związkach dzielą się ze sobą nie tylko radościami, ale przede wszystkim służą sobie wzajemną pomocą i zrozumieniem w przypadku kryzysu. Kochający partner stanowi nieocenioną pomoc w wielu aspektach życia. Mając u swego boku kogoś, kogo kochamy, lepiej poradzimy sobie z napotkanymi trudnościami. Według doktora Arthura Aron’a z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku:

Jeśli przechodzisz akurat stresującą sytuację w życiu, a wspiera cię ukochana osoba, lepiej uporasz się z ciężkimi chwilami.

W sytuacji, kiedy np. stracimy pracę, partner może służyć pomocą nie tylko finansową, ale przede wszystkim udzieli wsparcia emocjonalnego. Jest to niezwykle ważne w momentach kryzysowych. Gdy nagle wydarzy się coś, co negatywnie wpłynie na nasze zdrowie psychiczne, nic nie umocni nas tak, jak obecność najbliższej osoby i słowa otuchy.

3. Miłość dodaje skrzydeł

Nie od dziś wiadomo, że miłość jest doskonałym źródłem inspiracji i świetnym impulsem do podejmowania działań. Będą zakochanymi, czujemy, że jesteśmy w stanie przenosić góry i wszystko jest możliwe. A wszystko, dlatego że miłość pobudza nasz rozwój osobisty. Ukochana osoba jest dla nas świetną motywacją w osiąganiu nowych celów, np. zawodowych.

4. Miłość a stan naszego umysłu

Zaangażowanie się w tak cudowne uczucie, jakim jest miłość aktywuje w naszym mózgu obszary odpowiedzialne za emocje, skupienie uwagi, motywację i pamięć. A to wpływa pozytywnie na nasz układ nerwowy, redukując stres. Miłość i przyjemność oddziałują też korzystnie na nasze zdrowie, samopoczucie i wydajność.

A na koniec małe podsumowanie z badania na temat korzyści wypływających z miłości dla zdrowia przeprowadzonego wśród małżeństw w 2007 roku przez U.S. Department of Health and Human Services:

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie w związkach małżeńskich są szczęśliwsi, żyją dłużej, piją mniej, a nawet rzadziej odwiedzają gabinet lekarski.

Życie w szczęśliwym związku ma wiele zalet dla zdrowia, a co za tym idzie dla życia. Jeśli zatem nadal zastanawiasz się, czy warto angażować się w związek, odrzuć swoje obawy na bok. Miłość to samo zdrowie, więc zakochaj się na wiosnę!

Źródła

T. Esch, G.B. Stefano, Love Promotes Health [w:] Neuroendocrinology Letters No.3 June Vol.26, 2005, Online: http://www.nel.edu/pdf_/26_3/260305A13_15990734_Esch–Stefano_.pdf,

Sherry Rauh, Surprising Health Benefits of Love, Medicine.Net.com, archiv z roku 2009,Online: http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=97679,

R.G. Wood, B. Goesling, S.Avellar, [w:] The Effects of Marriage on Health:A Synthesis of Recent Research Evidence,Online: http://www.washingtonpost.com/wpdyn/content/article/2011/02/07/AR2011020703564.html

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB