Gdy kobieta kocha za bardzo, nie może być szczęśliwa. Czy jesteś jedną z tych kobiet, które uzależniły się od miłości?

Kobieta, która kocha

Kobieta, która poświęca swoje pragnienia i marzenia, skupiając się na pragnieniach mężczyzny, kocha za bardzo. Kobieta, która wybacza swojemu mężczyźnie złe traktowanie, wierząc, że on się jeszcze zmieni, jeśli ona się poprawi, kocha za bardzo. Kiedy kobieta trwa w relacji, która nie przynosi jej szczęścia, tylko ból, kocha za bardzo. Kiedy życie kobiety kręci się wokół jej mężczyzny, znaczy to, że ona kocha za bardzo.

Czy można kochać zbyt mocno? Czy można uzależnić się od miłości?

Prawie każdy z nas miał okazję poznać osobę, która znalazła się w niezdrowym związku, przynoszącym jej więcej bólu niż radości. Są to związki toksyczne. Mimo gorzkich doświadczeń, ludzie trwają w tego typu relacjach, powtarzając sobie uparcie „jest dobrze”, albo „będzie dobrze, muszę się tylko bardziej starać, muszę jeszcze mocniej okazywać swoją miłość”. Związki, w których jedna ze stron kocha za bardzo, nie mają zazwyczaj swojego szczęśliwego zakończenia. Czemu więc tyle osób trwa w takich relacjach?

Autorka pozycji „Kobiety, które kochają za bardzo”, R. Norwood, w swojej książce pisze o kobietach uzależnionych od… miłości. Stawia tezę, że to kobiety mają tendencję popadać w uzależnienie od związków, kochać za bardzo. Są to te osoby, które często wychowywały się w dysfunkcyjnych rodzinach. Nie miały więc serceszansy obserwować właściwej relacji pomiędzy swoimi rodzicami.

Dorastając w trudnych rodzinach, pozbawione były uwagi i rodzicielskiej, mądrej miłości, w efekcie czego jako dorosłe osoby czują, że nie zasługują na miłość. Z tego powodu, jeśli wchodzą w relację z partnerem, robią wszystko, aby przekonać go, że są warte kochania, jednocześnie nieustannie bojąc się odrzucenia. Jeśli w relacji z parterem nie wszystko układa się pomyślnie, winy szukają w sobie.

Doświadczenia, które zebrały wychowując się w trudnej rodzinie, negatywnie wpłynęły na ich samoocenę, zaniżając ją w znaczny sposób. Od niskiej samooceny do kochania zbyt mocno przyszłego partnera już tylko jeden krok.

Czemu wśród osób, które kochają zbyt mocno, nie ma mężczyzn? Mężczyźni, którzy doświadczyli trudnego dzieciństwa, jeśli rozwiną w sobie uzależnienie, jest ono skierowane w stronę pracy, sportu czy hobby.

Jesteś jedną z kobiet, która kocha za bardzo, jeśli:

1 Mówisz „tak”, kiedy myślisz i chcesz powiedzieć „nie”

Czy łapiesz się na tym, że zdarza Ci się zgadzać na rzeczy, których tak naprawdę nie chcesz, ale akceptujesz je, ponieważ podejrzewasz, że partner chciałby, abyś wyraziła na nie zgodę? Jeśli tak jest, znaczy to, że możesz być jedną z tych kobiet, które kochają partnera za bardzo. Jeśli zgadzasz się na rzeczy, których w głębi serca nie chcesz, oszukujesz nie tylko swojego partnera, ale również siebie. Brak szczerości oraz komunikowania drugiej osobie swoich potrzeb, w dłuższej perspektywie może wróżyć związkowi koniec. Zdrowa relacja oparta jest bowiem na szczerości, przyznawaniu się przed partnerem do swoich pragnień, respektowaniu ich przez drugą osobę.

2 Odrzucasz przyjaciół

Łatwo jest wejść w związek i powiedzieć: „od tej pory on będzie dla mnie wszystkim, również najlepszym/jedynym przyjacielem”. Jeśli poświęcasz dla partnera przyjacieleprzyjaźnie, które zawarłaś, dostosowujesz swoje plany do niego, rezygnując ze spotkań ze znajomymi, jesteś na dobrej drodze do tego, aby stracić coś bardzo cennego.

Aby związek miał się dobrze, potrzebna jest równowaga. Do tego, abyście byli w związku prawdziwie szczęśliwi, potrzebujecie od niego odskoczni, w tym właśnie przyjaciół.

3 Jesteś szczęśliwa tylko wtedy, kiedy on jest w pobliżu

Jeśli czujesz, że szczęśliwa możesz być tylko kiedy on jest obok, natomiast w sytuacjach, gdy on nie jest przy Tobie, nie umiesz niczym się cieszyć, powinno Cię to zaniepokoić. Być może uzależniłaś się od tego związku i kochasz zbyt mocno. Twoje szczęście nie może być uzależnione od obecności partnera. Jeśli nie potrafisz być szczęśliwa, gdy nie ma go przy Twoim boku, tak naprawdę szczęśliwa po prostu nie jesteś. Tym samym nie możesz obdarować swojego partnera szczęściem.

4 Stawiasz go na piedestale

Stawiając go na piedestale, samą siebie i swoje potrzeby uważasz za mniej ważne, wydaje Ci się, że tylko on jest wyjątkowy i zasługuje na wszystko, co najlepsze, nie dostrzegasz, że Ty jesteś tak samo ważna. Tak myśli i czuje kobieta, która kocha za bardzo. Przy takim nastawieniu on bardzo szybko zauważy i zrozumie, że przy Tobie jest w stanie pozwolić sobie na wszystko. Może nawet zacząć źle Cię traktować tylko dlatego, bo wie, że może. Na tym etapie część mężczyzn często kobietę po prostu zostawia.

5 Pozwalasz mu traktować Cię źle

Kobiety, które doświadczają przemocy od swojego partnera, to bardzo często te kobiety, które kochają za bardzo. Tak bardzo pragną akceptacji i miłości, że zrobią dla partnera wszystko, zaakceptują jego sposób bycia, pogodzą się z przemocą, której mogą od niego doświadczać. Jeśli doświadczasz od niego przemocy, bezwzględnie powinnaś zgłosić się po pomoc. On nie jest Ciebie wart i tak naprawdę Cię nie kocha. Koniecznie powinnaś znaleźć kogoś, kto pomoże Ci uwolnić się od tej relacji.

Źródła

http://www.tribune242.com/news/2014/sep/09/women-who-love-too-much/

http://www.huffingtonpost.co.uk/marina-pearson/women-who-love-too-much_b_2721991.html

­http://talkitover.in/love/addicted-to-love/

O autorze: Kasia Hirt Zobacz więcej artykułów autorstwa Kasia Hirt

Banner FB