Sfrustrowani partnerzy: związek toksyczny

związek toksyczny

Ludzie rozpoczynają ze sobą w związek, ponieważ łączy ich uczucie miłości. Miłość to miłe, szlachetne i niezwykle budujące uczucie. Jednak nie zawsze nasze związki wyglądaja tak jak sobie tego życzymy.

Związek toksyczny a miłość

Toksyczny związek to taki, w którym uczucie miłości zostaje sukcesywnie niszczone, a to, co pozostaje, to tylko chorobliwe przywiązanie i seks. Toksyczność polega na tym, że tak naprawdę czujemy się źle w związku, coraz gorzej, ale mimo wszystko nie jesteśmy w stanie zakończyć tej znajomości. Czujemy się bowiem uzależnieni od partnera i jesteśmy w pewien sposób wykorzystywani. W takim związku nie jesteśmy sobą, cierpimy, lecz nic nie potrafimy z tym zrobić.

Objawy toksycznego związku

W toksycznym związku dobra komunikacja zanika. Największymi toksynami takiej relacji jest kłamstwo, emocjonalna presja i manipulacja. Pojawiają się problemy z zaufaniem partnerowi. Objawami toksyczności bywa też patologiczna zazdrość, zaborczość i nieustanna podejrzliwość. Związek toksyczny to obsesyjne trwanie przy drugiej osobie, która rani nas i wykorzystuje, w wyniku czego więcej z siebie dajemy niż dostajemy. Obsesyjne uzależnienie od drugiego człowieka powoduje zanik naszej autonomii i może prowadzić do załamania nerwowego lub depresji.

Koniec z toksycznym związkiem

By wybrnąć z toksycznego związku należy sobie uświadomić, iż mimo, że samotność nie jest przyjemnym stanem, to niekiedy lepiej być samemu, niż tkwić w relacji z człowiekiem, który nas wewnętrznie wyniszcza, wykorzystuje i przez którego cierpimy. Podobnie jak z każdym innym uzależnieniem – lepiej wcześniej uwolnić się od niszczycielskiej siły, niż pogłebiać jej negatywne skutki, przez trwanie w związku, który przynosi nam tylko cierpienie.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB