Sztuka dawania i brania: harmonijne relacje

Sztuka dawania i brania

Zarówno w przypadku przyjaźni, jak i w partnerstwie sztuka dawania i brania jest bardzo ważna. W każdym związku, powinno być się gotowym do pełnego uszczęśliwienia drugiej osoby, mimo to każdy ma przy tym nadzieje, iż czerpał będzie z niego również korzyści dla siebie. Także nasz partner ma określone oczekiwania. Jedynie, gdy obie strony zadadzą sobie odrobinę trudu i będą starać się spełnić te nadzieje, zachowując przy tym równowagę w dawaniu i braniu, szansa na udany związek wzrośnie.

Partnerzy: różnice w podejściu do sprawy

Większość ludzi angażuje się w związek oczekując takiej samej bezinteresowności od drugiej osoby. Jednak z biegiem czasu, większość osób zaczyna zwracać uwagę na to, co dają od siebie i co w zamian za to otrzymują. Starają się zachować równowagę, by żadna ze stron w związku nie poczuła się skrzywdzona, a sztukę dawania i brania traktują bardzo poważnie.

Niektórzy twierdzą, że jeśli ukochany sprawi nam przyjemność warto odwzajemnić mu się w zamian miłym gestem. Nie musi to być natychmiastowa wymiana. Często dopiero po pewnym czasie przydarza się sie okazja, by sprawić drugiej osobie drobną przyjemność. Niektóre osoby jednak koncentrują się od początku trwania związku na tym, by czerpać z niego jak najwięcej korzyści dla siebie.

Sztuka dawania i brania: zakłócona równowaga

Poniższe punkty mogą być pomocą w postawieniu diagnozy czy stan równowagi między dawaniem a braniem w Twoim związku jest zakłócony i warto byłoby nad nim popracować:

– odczuwasz niezadowolenie i rozdrażnienie;

– niechętnie wracasz do domu;

– zastanawiasz się czy partner Cię zdradza;

– cały czas marudzisz i uskarżasz się na swojego partnera;

– nie masz ochoty na seks;

– popadasz w depresję i ciągle źle się czujesz, mimo że nie ma ku temu żadnych medycznie uwarunkowanych przyczyn;

– myślisz o rozstaniu z partnerem.

Jeśli zależy Ci na Twoim partnerze i udanym związku warto zmienić swoje postępowanie i zacząć zachowywać się tak, by do wspólnego życia powróciła harmonia i równowaga. Sztuka dawania i brania dopomóc może w osiągnięciu tych celów. Konstruktywne rozmowy z partnerem o swoich problemach oraz próba ich wspólnego rozwiązania doprowadzą zapewne do rozwikłania sytuacji.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB