Sposoby okazywania miłości – dzięki nim Twój partner poczuje się kochany

Jak okazywać miłość

Po pomoc do terapeutów zgłaszają się pary, które mają problem z okazywaniem sobie uczuć. W trakcie terapii często wychodzi na jaw, że miłość jest okazywana, ale w niezrozumiały dla drugiej osoby sposób – druga połówka nie odczytuje pewnych zachowań partnera jako „kocham cię”. Stąd wynikają nieporozumienia, żale i podejrzenia, że ta druga strona już nie kocha. Poniżej prezentujemy sześć sposobów, za pomocą których partnerzy mogą okazywać sobie miłość – być może i twoja ukochana osoba sięga po jeden z opisanych przykładów, gdyż według niej tak powinno się okazywać miłość? Przekonaj się!

Kod miłosnych zachowań

Gdy nie okazujemy sobie uczuć, zaczynamy się od siebie oddalać. Problemy pojawiają się również wtedy, kiedy miłość sobie okazujemy, ale w niezrozumiały dla partnera sposób. Skąd biorą się tego typu nieporozumienia?

Każdy z nas ma swój własny zakres zachowań, za pomocą których okazuje ukochanym osobom zainteresowanie i miłość. To w jaki sposób wyrażamy nasze uczucia, ale również to, jakich zachowań oczekujemy od partnera, wynieśliśmy z rodzinnego domu, złożyły się na nie również pierwsze doświadczenia w relacjach damsko-męskich. To tam trzeba szukać źródeł zachowań, za pomocą których okazujemy i pojmujemy miłość. W momencie, kiedy wiążemy się z osobą, która ma inny „kod miłosnych zachowań”, partnerzy, jeśli ze sobą nie porozmawiają i nie opowiedzą sobie o swoich oczekiwaniach, z czasem mogą poczuć, że coś w tej relacji „nie gra”.

Sposoby okazywania miłości – wielka szóstka

Listach zachowań, za pomocą których wyrażamy „kocham cię”, według psychologów zawiera sześć punktów. Poniżej prezentujemy i omawiamy każdy z nich.

1 Spędzanie ze sobą czasu

Nie chodzi tutaj o częstsze „bycie obok siebie”, ale o wartościowe spędzanie ze sobą wspólnych chwil – bycie ze sobą, poświęcanie sobie nawzajem uwagi. Jeśli jedno z was miłość pojmuje jako wspólnie spędzone chwile, koniecznie znajdzcie na to czas. Może to być wspólny spacer, podczas którego porozmawiacie, może to być wieczór spędzony tylko we dwoje na kanapie, kiedy to oglądacie ulubiony film czy serial – razem się śmiejecie. Możliwości jest wiele, każda para powinna znaleźć zajęcie, które będzie przynosić najwięcej przyjemności i pozwoli zacieśnić więź, jaka istnieje między nimi.

Nasze podpowiedzi: wspólny (może być krótki) wyjazd tylko we dwoje, poświęcanie czasu wspólnemu hobby (granie w gry planszowe, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, uprawianie sportu), wspólne posiłki, wspólne planowanie przyszłości.

2 Dawanie/przyjmowanie podarunków

Niektórzy wierzą, że miłość najlepiej jest okazywać za pomocą prezentów. Z tego powodu zaskakują co jakiś czas partnera upominkiem, oczekując jednocześnie, że i partner przyjmie tę samą postawę – jeśli faktycznie kocha. Problem pojawia się wtedy, kiedy dla jednej z osób podarunki nie są sposobem na wyrażenie miłości. Wówczas nie potrafią należycie (w oczach obdarowującego) docenić gestu plus sami nie widzą potrzeby, aby tę drugą osobę obdarowywać. Jak zawsze – nieporozumień pomoże uniknąć szczera rozmowa. Jeśli w jej trakcie okaże się, że partner właśnie w ten sposób okazuje zainteresowanie i miłość, trzeba będzie „spotkać się w połowie drogi” i zgodzić się również na ten sposób wyrażania uczuć.

Ważne: robiąc prezenty, należy pamiętać, że nie musi być to nic drogiego. Istotne jest, aby podarunki były dopasowane do zaintresowań drugiej połówki. Nie chodzi o to, aby dawać „cokolwiek”. Podarunek powinien być trafiony. Co kupować? Niekoniecznie drogie perfumy, czy gadżety. Świetnie sprawdzą się również kwiaty, słodycze, bilety do kina czy teatru, płyta ulubionego zespołu.

banner

3 Okazywanie wiary w możliwości tej drugiej osoby, zachęcanie do działań i rozwoju

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie to ważne. Codzienne życie przysparza nam stresów i zadań, z którymi non stop musimy się mierzyć. Zdania typu „wiem, że dasz sobie z tym radę”, „wierzę w ciebie”, itp. niosą ze sobą ogromną moc.

Twój partner zamiast dawać ci kwiaty, często bierze cię w ramiona i zapewnia, jaka jesteś świetna i jak bardzo wierzy w twoje możliwości? Być może to jest właśnie sposób, w jaki komunikuje ci miłość. Na pewno liczy też, że i ty odwdzięczysz się tym samym.

4 Wsparcie i uwaga

Ten punkt łączy się z powyższym. Wspieranie ukochanej osoby w zadaniach, jakie ma na co dzień wykonywać, to silna informacja, że nam na niej zależy. I nie chodzi tu tylko o wielkie projekty w życiu zawodowym. Ważne jest, aby dostrzegać również mniej spektakularne zadania, jakie wykonuje nasza druga połówka. Zdanie typu „dziękuję, że sprzątasz nasze mieszkanie. Następnym razem ci pomogę”, czy „bardzo doceniam to, jak poświęcasz swój czas na dbanie o nasz dom” nic nie kosztują, a potrafią być równie miłe i rozczulające jak wypowiedziane zdanie: „kocham cię”.

5 Szukanie fizycznej bliskości

Na początku każdego związku, świeżo zakochani nieprzerwanie szukają okazji do tego, aby się dotknąć. Z czasem jednak przyzwyczajamy się do swojej fizyczna bliskośćobecności, emocje nieco stygną, a z nimi i potrzeba fizycznych kontaktów. W codziennej gonitwie i konieczności radzenia sobie z obowiązkami, łatwo jest zapomnieć o tym, jak ważny jest dobry dotyk. Trzymanie się za ręce, masaż, głaskanie, przytulanie, czy pocałunek– nie musi to prowadzić do seksu! Pocałujcie się rano przed wyjściem do pracy, szukajcie momentów, aby się w ciągu dnia przytulić, złapcie się za ręce podczas wieczornego siedzenia na kanapie. Podtrzymacie tym samym bliskość, a potrzeby osoby, która „wychowała się w domu”, w którym miłość i bliskość okazywano sobie przede wszystkim za pomocą dotyku, zostaną zaspokojone.

6 Czułe słowa

To w głównej mierze panie są zwolenniczkami tego typu okazywania sobie ciepłych uczuć. Nie bez przyczyny zwykło się mówić, że kobiety zakochują się przez uszy. W codziennej rzeczywistości, z biegiem czasu większość z nas zapomina o tym, jak cudownie jest słyszeć od drugiej strony zapewnienia o miłości, czy jak miło jest zwracać się do partnera za pomocą czułych słówek, typu „kochanie”, czy „skarbie”. Czułe zwroty „rozmiękczają” atmosferę, dodają waszej relacji ciepła i serdeczności. W takim czułym domu chce się przebywać.

Idealna sytuacja miałaby miejscem wtedy, kiedy partnerzy okazywaliby sobie miłość na wszystkie sześć sposobów. Jest to jak najbardziej wykonalne. Wymaga nieco wysiłku, ale warto się go podjąć, gdyż przyniesie cudowne owoce w postaci szczęśliwego związku.

O autorze: Kasia Hirt Zobacz więcej artykułów autorstwa Kasia Hirt

Banner FB