Erotyczne inspiracje – gdzie ich szukać?

w literaturze

Literatura i filmy erotyczne mogą być pomocne w urozmaiceniu naszego życia seksualnego, czasem jednak mogą tez wpłynąć na nie negatywnie, zaszczepiając w nas nieprawdziwe wzorce i nierealne obrazy. Dlatego dobrze zachować ostrożność przy poszukiwaniu erotycznych inspiracji.

Niedawno ogromną popularnością cieszył w się w kinach film nakręcony na podstawie książki „50 twarzy Greya”. Traktuje on o relacji naiwnej dziewczyny i zamożnego ‘dominanta’, który lubuje się w sadomasochistycznych grach erotycznych. Według seksuologa Andrzeja Depko ten film to:

(…) obraz erotyki dwójki ludzi szamoczących się w swojej bezradności (…) Bohaterka w imię uczucia zgadza się na aktywności seksualne, które jej nie odpowiadają. To nie jest świat doznań, który ją pociąga i podnieca. Oczywiście, musi się to skończyć źle…

Inne przykłady kina erotycznego, to filmy takie, jak odważne „ Ostatnie tango w Paryżu”, gdzie mamy do czynienia z namiętną relacją pomiędzy młodą Francuzką i 45-letnim Amerykaninem, do których spotkania dochodzi przypadkowo w Paryżu, a nowatorskim elementem w tym filmie z lat 70. okazał się seks analny. W latach 80. Rozgłos w Polsce zyskał film „Emmanuelle”, a jego bohaterka stała się symbolem wolnej miłości:

Film pokazuje, że jeżeli kobieta nie spotka dobrego przewodnika, do końca życia może pozostać nierozbudzona erotycznie, przypominając kwiat w stadium pąka. Potrzebny jest dobry ogrodnik, żeby ów kwiat mógł w pełni rozkwitnąć. Proces uczenia się jest podstawowym mechanizmem rozwoju psychoseksualnego każdej kobiety i ma ogromne znaczenie dla rozwoju jej reakcji seksualnych. Pod warunkiem, że przebiega harmonijnie.

Kultowy obraz to również „9 i ½ tygodnia”, gdzie po raz kolejny mamy do czynienia z relacją: młoda niedoświadczona kobieta i seksualny przewodnik.

Film jest ostrzeżeniem – seks może być sposobem manipulacji, zachowajmy dystans, wchodząc w perwersyjną relację erotyczną.

Dominacja – dla każdego?

Mimo że w wielu wcześniej przedstawionych przykładach prezentowane są głównie fantazje i przeżycia erotyczne opierające się na dominacji jednej ze stron, to jednak nie dla każdego takie ‘zabawy’ będą dobrym pomysłem:

Jeżeli ktoś lubi dominację, to wie, co sprawia mu przyjemność. A jeżeli ktoś nie wie, niech się zastanowi, jakich inspiracji chce szukać. Seks ma tyle odcieni, że niekonieczne trzeba zaczynać właśnie od dominacji. Chyba, że ma to być po prostu zabawa – on ją przywiązuje do rogów łóżka i stara się „zapieścić na śmierć”.

Co nas podnieca w literaturze

Książki to medium, które z reguły lepiej przemawiają do kobiet, ponieważ wymuszają uruchomienie wyobraźni, a nie obnażają wszystkiego w tak oczywisty sposób jak film:

Do klasyki literatury erotycznej zalicza się książkę „Emmanuelle”, na której kanwie nakręcono film. (…) A jeżeli szukamy czegoś bardziej nowoczesnego, wydawnictwo „Czarna Owca” ma swoją czerwoną serię, a w niej na przykład trylogię Megan Hart: „Nieczysta”, „Naga”, „Zniewolona”. Pisana z punktu widzenia kobiety, przedstawia pełną gamę erotycznych doświadczeń i przeżyć. Literatura erotyczna opisująca seksualność kobiety jest o tyle ważna, że daje szansę nauczyć się jej odrębności psychofizycznej. Mężczyźni są zafascynowani ciałem kobiety, ale najczęściej nie wiedzą, jakie konkretnie bodźce erotyczne stanowią optimum dla aktualnej partnerki.Sens 05

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak i skąd czerpać erotyczne inspiracje?

Sprawdź w najnowszym numerze magazynu Sens!

Zapraszamy do lektury: zwierciadlo.pl/magazyn/sens

Źródła

Artykuł: M. Rybak w rozmowie z A. Depko „Dozwolone od lat 18”, majowy numer Sensu

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB