Czy romantyzm to już tylko z mit z dawnych powieści?

romantyzm

Czy romantyczność jest tylko domeną dawnych czasów, czarno-białych filmów, romansów z przeszłości i wielkich czynów? Co oznacza właściwie dziś słowo romantyczny i czym współcześnie charakteryzuje się romantyczność? Ile zostało z romantyczności w dobie sieci, komunikatorów internetowych i telefonii komórkowej, kiedy łatwiej jest o flirt w sieci, niż w świecie realnym. Czy wystarczy wysłać Curriculum Vitae, by wszystko o sobie wiedzieć?

Romantyczność dawniej

Dawniej zakochani pisali długie listy i z utęsknieniem oczekiwali na odpowiedź. Mężczyźni byli gotowi popełnić mezalians, by związać się z wybranką i obsypywali ją kwiatami. Kobiety zrywały kontakt z rodziną, gdy ta nie akceptowała ukochanego.

Kim jest współczesny romantyk?

Czy osoba romantyczna to taka, która lubi długie spacery, kwiaty, patrzenie godzinami w oczy wybranej osoby, oglądanie spadających gwiazd i kolacje przy świecach? Czy romantyk to rozmarzony i wrażliwy idealista, żyjący w świecie uczuć i wyobraźni, doceniający wartość piękna i potrafiący wyrażać uczucia? Niekoniecznie. Związek dwojga ludzi wyraża pragnienie intymności, a romantyczność jest niewątpliwie jej wyrazem. Dlatego tak ważne jest by poznać potrzeby partnera, jeśli chodzi o romantyzm w związku, bo dla każdego wyraża się on czymś innym.

Romantyczne drobne gesty

Czasami wystarczy drobny romantyczny gest, by dodać związkowi pikanterii, odświeżyć uczucia i zauroczyć partnera na nowo. Karteczka wsadzona do kieszeni płaszcza z kilkoma ciepłymi słowami, róża zostawiona na stole, albo odrobina ulubionych perfum w nieoczekiwanym miejscu, wystarczą czasami, by docenić obecność drugiej osoby w swoim życiu.

Technika w służbie romantyczności

Nowoczesne gadżety niewątpliwie kształtują i wpływają na sposób naszego wzajemnego komunikowania się. Powinniśmy się zastanowić, czy nie warto ich wykorzystać, by dać swojej sympatii do zrozumienia, jak ważną rolę odgrywa ona w naszym życiu. Romantyczność to przede wszystkim sposób odnoszenia się do siebie, drobne gesty na co dzień i oznaki bliskości. Choć z zanikiem tradycji pisania długich listów skierowanych do sympatii, wiąże się ryzyko zubożenia języka oraz utrata umiejętności wyrażania uczuć i dzielenia się nimi z druga osobą, to miłość i stan zakochania pozostają zawsze te same i ponadczasowe.

Niekoniecznie trzeba zamienić klawiaturę na wieczne pióro, ale z pewnością warto poświęcić uwagę także innym formom komunikacji, by zaskoczyć partnera. Może to być nieoczekiwana wiadomość albo miłosny cytat, który może dodać sympatii energii, aż do następnego spotkania. Romantyzm staje się wtedy integralną częścią związku.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB