Jak zredukować przedświąteczny stres

przedświąteczny stres

Święta to czas magiczny – rodzinna atmosfera, wymienianie się podarunkami, wspólne kolędowanie… Tak przynajmniej być powinno. Jednak czasem zdarza się, że stres związany z przygotowaniami odbiera nam całą radość i prawdziwego ducha świąt.

Jako rodzic masz już wystarczająco dużo obowiązków na co dzień. W okresie przedświątecznym dochodzi ich jeszcze więcej. Chcesz, by wszystko było idealne – prezenty, jedzenie, atmosfera. Nie daj się zwariować w tym całym zamieszaniu! Pamiętaj też o sobie.

Powiedz ‘nie’ nadmiernemu konsumpcjonizmowi

W natłoku reklam i specjalnych ofert świątecznych, którymi jesteśmy zewsząd bombardowani, najczęściej już na miesiąc przed Bożym Narodzeniem, łatwo jest stracić kontrolę. Czy, aby na pewno chcesz, aby święta wiązały się dla Ciebie jedynie z kupowaniem i wydawaniem pieniędzy? Zastanów się, czy najpiękniejszym prezentem nie jest po prostu możliwość spędzenia tych dni w rodzinnym gronie. A może warto w tym roku umówić się na prezenty zrobione własnoręcznie bądź po prostu na święta bez kupowania kosztownych podarunków.

Postaraj się przede wszystkim pokazać swoim pociechom, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. Nie chcesz chyba, żeby święta oznaczały dla nich tylko i wyłącznie otrzymywania masy prezentów. Pokaż im, że świętami można się cieszyć właśnie z takich powodów jak spotkanie z rodziną, wspólne przygotowywanie pysznych potraw, które potem zjecie, siedząc razem przy stole i ciesząc się wzajemnym towarzystwem.

Zaangażuj całą rodzinę

Nie stawiaj sobie za punkt honoru, że przygotujesz wszystko samodzielnie – sprzątanie, gotowanie, dekorowanie mieszkania, a do cała masa codziennych obowiązków. Warto zaangażować w to całą rodzinę – partnera, dzieci. Jeśli Twoje pociechy są już w odpowiednim wieku, możesz zachęcić je, np. do pomocy przy świątecznych wypiekach – zobaczysz, ile sprawi Wam to radości! Wspólne strojenie choinki również będzie świetną zabawą, a jeszcze lepiej, jeśli do tego razem stworzycie wcześniej ozdoby choinkowe.

Pozwól sobie na chwilę relaksu

Znajdź choć godzinę na to, by odprężyć się i zaznać spokoju – sam na sam z książką, kubkiem ulubionej herbaty lub podczas kąpieli. Zrób coś, co oznacza dla Ciebie relaks, brak stresu i wyciszenie. Taki odpoczynek pozwoli Ci lepiej cieszyć się świętami i towarzystwem najbliższych. Poza tym możesz to też potraktować jako prezent dla siebie . Niech święta kojarzą Ci się jedynie z miłymi wspomnieniami! Dzieci mogą w tym czasie pobyć z drugim rodzicem i zająć się, np. tworzeniem ozdób na choinkę (najlepiej dać im wyzwanie – stworzenia długiego łańcucha choinkowego), to na pewno zajmie je na jakiś czas.

Zapomnij o niepotrzebnych konfliktach

Na myśl o spotkaniu z teściami lub bratową masz gęsią skórkę? Nie chcesz po raz kolejny słyszeć uwag w stylu: ten barszcz nie smakuje, jak ten domowy, a poza tym, to, dlaczego na stole jest 10, a nie jak według tradycji, 12 potraw? Pamiętaj, że święta nie trwają wcale tak długo, a wieczór wigilijny jest tylko raz do roku. Czy warto w takim razie aż tak bardzo się przejmować? Wchodzenie w dyskusje może jedynie pogorszyć sytuację i zwiększyć niepotrzebnie napięcie między Wami. Pomyśl o czymś miłym, weź głęboki oddech i najlepiej odpowiedz uśmiechem. Pokaż, że Ty masz klasę, a takie drobiazgi nie są w stanie zepsuć Ci humoru. Poza tym nie bierz wszystkiego zbytnio do siebie, ludzie czasem nie zdają sobie sprawy, że pewnymi słowami mogą kogoś urazić, a może Oni też byli zbytnio zestresowani?

Jeśli, więc już teraz odczuwasz zdenerwowanie przed zbliżającą się Gwiazdką, zwolnij i postaraj się, by w tym roku, stres nie zepsuł Ci świąt. Trzymamy za to kciuki!

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB