Jak przeprowadzić rozwód, nie krzywdząc dzieci?

Jak przeprowadzić rozwód

Rozwód rodziców dotyka dzieci zwykle bardzo boleśnie. Z tego powodu, w tym trudnym czasie, należy szczególnie uważać, by nie zaniedbać potrzeb najmłodszych członków rodziny.

Koniec świata dziecka

Rozwód nie oznacza oczywiście absolutnego końca wszystkiego. Świat dzieci jednak, szczególnie tych młodszych, ogranicza się najczęściej właśnie do najbliższej rodziny. Jej trwałość daje dzieciom poczucie przynależności, bezpieczeństwa i wewnętrznej stabilności. Kiedy wartości tych zabraknie, dziecko odczuć może to jako faktyczny koniec świata. Rodzice powinni więc dołożyć starań, by codzienność przebiegała nadal według dotychczasowego porządku. Rodzinne rytuały powinny zostać w miarę możliwości zachowane, w co zaangażować powinni się oboje rodzice. Życie rodzinne nie musi wcale stanąć w miejscu. Wspólne wycieczki, kolacje czy czytanie książki na dobranoc z udziałem rodzica, który się wyprowadził dadzą się z pewnością, dla dobra dziecka, zaaranżować.

Uwzględnienie potrzeb dziecka przy podejmowaniu decyzji

Dziecko często czuje się bezradne, gdy między mamą i tatą wygasło uczucie miłości. Rozwód dokonuje się co prawda tylko między rodzicami, dotyczy jednak całej rodziny, której dziecko jest pełnowartościowym członkiem. Rodzice są podczas procesu rozwodowego najczęściej tak bardzo skoncentrowani na sobie, że o tym zapominają. Jest to jednak czas, kiedy każde dziecko potrzebuje poczucia przynależności do grupy i dlatego należy je, zależnie od wieku, uwzględnić w podejmowanych decyzjach. Dotyczy to szczególnie zagadnień, które odnoszą się bezpośrednio do dziecka, jak np. to, z kim zamieszka ono po rozwodzie, jak wyglądać będzie jego nowe mieszkanie i pokój, jak i kiedy odbywać się będą spotkania z rodzicem, który się wyprowadził. Uwaga: Rozwodu nie orzeka się z dnia na dzień. Dziecko należy poinformować odpowiednio wcześniej o nadchodzących zmianach.

Bez poczucia winy

Dzieci myślą i odczuwają bardzo egocentrycznie. Z ich punktu widzenia, cały świat kręci się wokół nich samych. Wszystko, co dzieje się dookoła, dzieci odnoszą bezpośrednio do siebie. Im pociecha jest młodsza, tym trudniej jest jej odróżnić, czy ma rzeczywisty wpływ na przebieg zdarzeń, czy też nie. Dzieci z reguły doszukują się przyczyn rozwodu rodziców w sobie, co prowadzi do nieuzasadnionego poczucia winy. Już na początku należy wytłumaczyć malcowi, że w żadnym razie nie ponosi on winy, i że jest on przez oboje rodziców tak samo mocno kochany, jak przed rozstaniem.

Zapobiec osamotnieniu dziecka

Po rozwodzie rodziców dziecko znajduje się zazwyczaj między przysłowiowym młotem a kowadłem. Mieszka nadal z jednym z rodziców, chce jednak zachować dobry kontakt również z drugim. Taka sytuacja często prowadzi do konfliktu lojalności. Ponieważ rodzic, z którym dziecko mieszka, nie okazuje już czułości wobec byłego małżonka, syn lub córka zaczyna podświadomie odczuwać swoją miłość do nieobecnego rodzica jako coś niewłaściwego. Dziecku należy uświadomić, że miłość do rodzica, z którym ono nie mieszka, nie jest niczym złym. Pomoże w tym pełne szacunku, i jeśli to tylko możliwe, serdeczne odnoszenie się rodziców do siebie nawzajem. O byłym współmałżonku należy przy dziecku mówić pozytywnie i sprawiać, by cieszyło się ono na spotkanie z nim. Pod żadnym pozorem nie powinno się próbować nastawiać dziecka przeciwko nieobecnemu rodzicowi. Pociecha ma prawo nie tylko do tego, by po rozwodzie móc kochać mamę i tatę tak samo jak dotąd.

Stan wojenny

Rozwód rodziców, któremu towarzyszą ciągłe kłótnie, należy do najboleśniejszych przeżyć, na które narażone są dzieci. Jeśli rozstanie przebiegło w gwałtownej, nieprzyjaznej atmosferze, tym trudniejsze jest późniejsze pielęgnowanie dobrych relacji między rodzicami. Nikt nie wymaga od byłych małżonków, by okazywali sobie serdeczności czy się przyjaźnili, jednak dla zdrowego rozwoju dziecka niezmiernie ważne jest, by odnosili się do siebie z szacunkiem. Dziecko obserwuje wzajemne relacje rodziców i często nieświadomie przenosi je na własne kontakty międzyludzkie. Warto więc zwrócić uwagę na to, by w obecności dziecka ograniczyć spory do rzeczowej dyskusji i unikać tematów, które mogłyby prowadzić do kłótni.

Rozwód rodziców jest dla każdego dziecka trudny do zrozumienia i zaakceptowania. Jednak wyrozumiałość i świadome, odpowiedzialne zachowanie obojga rodziców mogą jednak w znacznym stopniu ułatwić dziecku przyzwyczajenie się do nowej sytuacji życiowej.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB