Dzieci a nowy partner – jak pogodzić dwie miłości?

Dzieci a nowy partner

Ci, którzy doświadczyli samotnego rodzicielstwa, przerabiali ten scenariusz niejednokrotnie. Wiedzą, jak to jest, kiedy pociecha wnosi sprzeciw wobec przedstawianego jej nowego partnera. Jak zachować się w tej skomplikowanej sytuacji, nie raniąc uczuć dziecka i jednocześnie nie rezygnując z prawa do osobistego szczęścia?

Wychowywanie potomstwa to ciężka praca i ogromny, nieustanny wysiłek. Nie można jednakże zapominać o tym, że dzieci również emocjonalnie uczestniczą w życiu rodziców, odczuwają lęki przed zmianami i martwią się tak samo jak dorośli. Dlatego do częstych reakcji, towarzyszących konfrontacji z nowym partnerem rodzica, należą strach przed utratą szczególnego miejsca w sercu mamy lub taty, zazdrość lub po prostu troska. Podobne odczucia dotyczą nie tylko małych, ale i dorosłych pociech, które czują się poniekąd uprawnione do ingerowania w życie samotnej matki czy ojca. Jeśli twoja decyzja o zawarciu nowego związku także spotkała się z dezaprobatą ze strony dziecka, spróbuj zastanowić się, czym ta reakcja jest spowodowana i jak możesz pomóc wam obojgu. Kontaktów dziecka z nowym partnerem nie da się przecież uniknąć.

Poniżej przedstawiami trzy najczęstsze powody, dla których dzieci nie akceptują przyszłych małżonków swoich rodziców.

1. Bolesna myśl, że matka lub ojciec mogą być szczęśliwi z kimś innym niż biologiczny rodzic

Rozstaniu rodziców towarzyszył prawdopodobnie ból spowodowany śmiercią lub odejściem jednego z nich. Dziecko przechowuje w pamięci obraz niegdyś szczęśliwej rodziny. Trudno jest mu zaakceptować, że do innego, obcego mu człowieka rodzic czuć może taką samą bliskość, jaka niegdyś łączyła biologicznych rodziców. Ponadto dzieci mają tendencję do idealizowania związku własnych rodziców, dlatego tak ciężko przychodzi im polubienie kogoś, kto wkrótce ma stanąć przy boku jednego z nich, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi nowe małżeństwo. Zarówno dorosłym jak i małym dzieciom należy powiedzieć o swoich potrzebach bliskości i miłości oraz pragnieniu ułożenia sobie życia od nowa. Przeprowadzając taką rozmowę pamiętajcie, że rozmawiacie z kimś, kto jest dla was najważniejszy, warto jednak uświadomić dziecku, że jesteście nie tylko jego rodzicami, ale także ludźmi mającymi prawo do osobistego szczęścia.

2. Obawa, że twój partner będzie stosował wobec ciebie przemoc

Jeśli dzieci były w przeszlości świadkami użycia przemocy wobec ich rodzica, negatywna reakcja na nowego parntera działa na zasadzie „mechanizmu obronnego“. Zrozumiałe jest przecież to, że syn czy córka nie życzą ci przechodzenia przez piekło po raz kolejny, dlatego z dystansem bądź nawet niechęcią traktują twoją nową miłość. W tym wypadku powinieneś być uważny – być może dzieci, prześladowane złymi wspomnieniami, wyolbrzymiają wady twego wybranka, ale może okazać się też, że widzą niebezpieczeństwo, którego ty jeszcze nie dostrzegasz. Dobrze byłoby dać dzieciom do zrozumienia, że liczycie się z ich zdaniem i doceniacie ich troskę, lecz chcielibyście sami kształtować swoje życie osobiste. Dajcie im też szansę na lepsze poznanie się z nowym partnerem, a potem wysłuchajcie, jakie wrażenie odniosły po spotkaniu.

3. Chęć zaoszczędzenia ci bólu i rozczarowania

Dorosłe dzieci czują się zobowiązane do rozłożenia nad samotnym ojcem lub matką skrzydeł opieki, zwłaszcza, jeżeli rodzina przeżyła śmierć rodzica i współmałżonka. Twoje potomstwo kocha cię bezwarunkowo i chce chronić za wszelką cenę, być może nawet postępując czasem egoistycznie. Wynika to z poczucia odpowiedzialności oraz pragnienia uchronienia ciebie przed cierpieniem spowodowanym kolejną stratą, a siebie przed przykrym widokiem rozpaczającego samotnego rodzica. Spróbuj pomóc swoim dzieciom zrozumieć, że wraz z wiekiem zmienia się umiejętność oszacowania ryzyka i że jesteś świadom swojej decyzji, nawet jeśli szczęście nie miałoby trwać wiecznie.

4. Zawalcz o swoje prawo do miłości i bliskości

Kiedy już pierwsze rozmowy z dziećmi masz za sobą i wątpliwości powoli ustają, możesz w pełni korzystać z życia, układając je na nowo. Nie zapominaj, że – tak jak twoje pociechy – ty również masz prawo do własnej opinii, wolności wyboru oraz spełnienia w miłości.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB