„Wyjawię Ci mój sekret…”- czy na pewno chcesz go poznać?

Sekrety

Sekrety, tajemnice… zapewne każdy z nas jakieś kiedyś miał – własne czy też powierzone nam przez kogoś. Dotrzymanie tajemnicy lub ukrywanie może być jednak niezwykłym ciężarem. Jak może wpływać na nas posiadanie sekretów?

Ulga czy ciężar?

Może zdarzyć się tak, że ktoś dzieląc się z nami swoim, od dawna skrywanym sekretem, obciąży nas informacją, o której nie chcieliśmy wiedzieć i z którą ciężko nam sobie poradzić. Dobrze jest więc zastanowić się zanim zgodzimy się na wysłuchanie czyjejś tajemnicy bądź kiedy sami chcemy zdradzić swoją drugiej osobie.

Bywa, że długo ukrywana tajemnica rzuca cień na całe życie, zmienia nasz sposób bycia oraz światopogląd, kształtuje relacje z ludźmi.

Szczególnie uciążliwe i destrukcyjne są sekrety rodzinne, ponieważ mogą prowadzić do wykluczeń oraz zrywania więzów rodzinnych.

Według Berta Hellinger’a – twórcy metody ustawień rodzinnych:

Rodzinne wykluczenia, zatajenia czy kłamstwa zatruwają nasze dusze, są przyczyną wielu chorób i życiowych niepowodzeń.

Z psychologicznego punktu widzenia

Według ojca psychoanalizy sekretne myśli oraz popędy to najbardziej fascynująca część ludzkiej psychiki. Freud utrzymywał, że nikt nie może tak naprawdę ukryć tajemnicy, bo nawet, jeśli nasze usta milczą, to nasze ciało zdradza więcej niż nam się wydaje.

Badania dr Anity E. Kelly z Uniwersytetu w Notre Dame dowodzą, że osoby, które ukrywają tajemnice, częściej zapadają na depresję, miewają stany lękowe oraz choroby psychosomatyczne. Również amerykański neurolog David Eagleman dowodzi, że skrywana informacja sprawia, że w naszym mózgu toczy się walka pomiędzy chęcią jej ujawnienia a niemożnością tego uczynienia.

Okładka sierpień SensZanim wyjawisz komuś sekret

Chęć podzielenia się z drugą osobą naszą tajemnicą jest najczęściej podyktowana przez dążenie do odczucia ulgi. Możność zrzucenia się z siebie ciężaru, jakim jest długotrwałe skrywanie pewnej informacji jest niezwykle kusząca. Zanim jednak podejmiemy tę decyzję, warto wziąć pod uwagę jej konsekwencje.

Czy osoba, z którą dzielę się swoim sekretem jest kimś zaufanym i czy dzieląc się z nią tą informacją, nie obciążą ją zbyt wielką odpowiedzialnością?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tajemnic i sekretów?

Sprawdź w najnowszym numerze magazynu Sens!

Zapraszamy do lektury: zwierciadlo.pl/magazyn/sens

Źródła

Artykuł: E. Klepacka- Gryz „Instrukcja obsługi tajemnicy”, sierpniowe wydanie miesięcznika Sens

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB