Życie osobiste a praca

Życie osobiste a praca

Nawał pracy w biurze, stresujący dzień, nieustanne narzekanie na swoją pracę – to może mieć ogromny wpływ na Twoją relację z partnerem. Praca zajmuje ok. 1/3 naszego życia, dlatego warto nauczyć się czerpać z niej radość.

Pogodzenie pracy z życiem osobistym

Ze względu na to, że praca zajmuje większą część naszego dnia, czasem ciężko jest się zupełnie wyłączyć, zrelaksować wieczorem, nie myśląc o tym, co dziś poszło nie tak i co czeka nas jutro. To często ujemnie odbija się na naszym związku.

Warto stosować się do kilku ważnych zasad:

1Nigdy nie próbujcie prześcigać się z partnerem o to, które z Was miało gorszy dzień w pracy, to normalne, że każdy z nas miewa niezbyt udane dni, to jednak nie powód, by się nad sobą użalać.

2Nie kieruj negatywnych emocji związanych z pracą na partnera lub partnerkę, swoje frustracje spróbuj rozwiązać w inny sposób, zawsze możesz zwierzyć się ze swych niepowodzeń, jednak odreagowanie złości spowodowanej, np. zachowaniem szefa, na ukochanej osobie jest niesprawiedliwe i szkodliwe dla związku.

3Oczywiście czasem nie da się tak po prostu zapomnieć o stresującej sytuacji, która spotkała nas w ciągu dnia, dlatego, jeśli przytrafi Ci się zaniedbać swój związek przez to lub w jakiś sposób obciążysz tym swoją drugą połówkę, postaraj się to wynagrodzić, np. przygotowując pyszną kolację dla dwojga lub zaproszeniem do kina.

4Nauczcie się wzajemnie siebie słuchać, czasem bycie wysłuchanym to wszystko, czego potrzeba po ciężkim dniu w pracy, okazywanie sobie empatii i zainteresowania problemami drugiej osoby jest ważnym elementem udanej relacji.

5Ważne jest również, by problemów domowych nie ‘przynosić’ do pracy, jeśli chcesz, by Twoje relacje zawodowe nie ulegały pogorzeniu, postaraj się zachować odpowiednią równowagę pomiędzy sprawami osobistymi a pracą.

Sens okładka
Klucz do sukcesu

Zastanawiasz się czasem skąd biorą się wszystkie Twoje frustracje związane z życiem zawodowym? Według Reginy Brett autorki, m.in. książki „Bóg zawsze znajdzie ci pracę”:

Moim zdaniem kluczem do sukcesu nie jest znalezienie innej pracy, ale zastanowienie się nad tym, co jest w nas takiego, że przyciągamy taką właśnie pracę. Tak samo jest ze związkami – możesz praktycznie cały czas umawiać się z ta samą osoba, mimo że zmieniasz partnerów. Ten problem jest w nas. Ale rozwiązanie także. Musimy, więc przepracować pewne sprawy(…) Trzeba się nauczyć nie brać wszystkiego do siebie. Czasem szef po prostu ma zły humor i nie ma to nic wspólnego z nami.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak pokochać swoją pracę i czerpać z niej radość? Czytaj marcowy numer magazynu SENS! Już w sprzedaży!

Więcej informacji znajdziesz na: http://zwierciadlo.pl/magazyn/sens

Źródła

http://www.allaboutyou.com/health/your-partner/work-stress-relationship-problems
Artykuł J. Olekszyk „Pokochać czy odejść”, marcowy numer magazynu SENS

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB