Pokochać siebie: odnaleźć w sobie wewnętrzne piękno

Pokochać siebie

Są wszędzie. W drodze do pracy widzimy je na billbordach, wieczorami w telewizji, pod prysznicem na etykietach kosmetyków. Nieskazitelne twarze, idealne figury. Wszechobecne wizerunki pięknych ludzi cieszą oko, nierzadko jednak sprawiają, że przestajemy czuć się dobrze we własnej skórze. Redakcja eDarling podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę mediów i pokochać siebie bezwarunkowo!

Standardy piękna

Ideał piękna jest zależny od epoki, jak i kultury, w której dana osoba żyje. I tak przykładowymi wyznacznikami atrakcyjności będą w Chinach małe stopy, w Indiach obfity biust i pośladki, w Europie smukła figura kobiet i wyrzeźbiona sylwetka mężczyzn.

Człowiek od zawsze dążył do ustanawiania standardów, dlatego też powstały kryteria piękna. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie sprawiało, że wiele osób za bardzo skupia się na dążeniu do perfekcyjnego wyglądu zamiast na tym, by pokochać siebie bez względu na wszystko.

Akceptować mankamenty

Pozytywne nastawienie do własnej osoby to bardzo ważny aspekt życia, o którym wiele ludzi zapomina. Takie zwroty jak: „jestem nieatrakcyjny”, „do niczego się nie nadaję” sprawiają, że kreowane jest negatywne wyobrażenie o sobie samym.

Tymczasem „pokochać siebie” oznacza doceniać własne zalety, ale też godzić się z faktem posiadania wad i słabości. Nie powinno się zapominać, że słabsze strony człowieka kształtują jego osobowość w równym stopniu co zalety. Pewni i zadowoleni z siebie ludzie nie twierdzą, że są idealni. Warto więc odważyć się być sobą!

„Prawdziwe piękno pochodzi z wewnątrz”

Zewnętrzne piękno człowieka sprawia, że inni oglądają się za nim na ulicy. Wewnętrzne piękno decyduje natomiast o nawiązaniu z daną osobą głębszego kontaktu, trwałej przyjaźni czy też miłości.

Zamiast poświęcać zbyt dużo czasu wyglądowi zewnętrznemu, warto skupić się więc na rozwoju wewnętrznym, pogłębianiu zainteresowań i poszerzaniu horyzontów. Ciekawa osobowość to jedna z najatrakcyjniejszych i najbardziej pożądanych cech charakteru!

Kilka tricków, by pokochać siebie

Zmiana negatywnych przyzwyczajeń nabywanych przez lata nie jest prosta. W drodze do pełnej samoakceptacji pomocne będą przygotowane przez nas tricki:

1. Pozytywne afirmacje

Pierwszym ćwiczeniem na drodze do rozwoju wewnętrznego piękna jest powtarzanie na głos pozytywnych afirmacji. Patrząc w lustro można wypowiadać głośno słowa: „kocham Cię”. Brzmi śmiesznie? Dlaczego? Pokochać siebie to mówić o tym! Początki mogą nie być łatwe, za każdym razem własny głos będzie brzmiał pewniej, aż w końcu wyda się czymś całkowicie naturalnym.

2. Prezenty każdego dnia
Kolejna propozycja nie powinna być trudna do wprowadzenia w życie. Dotyczy ona mianowicie obdarowywania samego siebie. Nie chodzi tu o drogocenne prezenty – warto zastanowić się po prostu na tym, co sprawia nam szczególną przyjemność i zrobić od czasu do czasu coś specjalnie dla siebie. Mogą to być świeże kwiaty po stresującym dniu w pracy, zafundowanie sobie masażu czy też zrobienie czegoś, na co miało się ochotę już od dłuższego czasu.

3. Pokochać siebie oznacza być sobą
Nie ma ludzi, których lubią wszyscy. Dlatego nie warto udawać kogoś, kim się nie jest, by za wszelką cenę zaskarbić sobie sympatię innych. Żyć w zgodzie ze swoimi potrzebami, zasadami moralnymi i wyobrażeniami oznacza mieć szacunek do samego siebie!

Magiczne działanie

Proces rozwijania w sobie wewnętrznego piękna jest bez wątpienia długotrwałym przedsięwzięciem. Przynosi ono jednak pozytywne rezultaty – pokochać siebie oznacza pozwolić kochać siebie innym. Warto bowiem pamiętać, że samoakceptacja jest niezbędnym warunkiem stworzenia satysfakcjonujacego, opartego na zdrowych zasadach związku.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB