Wymiary osobowości: Otwartość

Otwartość

Jeśli już rozwiązaliście nasz test osobowości, być może chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o cechach, które braliśmy pod uwagę oraz o badaniach, w oparciu o które przygotowaliśmy pytania? Przedstawiamy Wam serię artykułów poświęconych tym wymiarom osobowości, które są szczególnie istotne dla relacji partnerskich. Zachęcamy Was do odkrycia wszystkich tajników tak zwanej „Wielkiej Piątki”, do której zaliczamy: ekstrawersję, otwartość, ugodowość, neurotyczność i sumienność.

Część druga: Otwartość

Ten wymiar naszej osobowości pokazuje, w jakim stopniu jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia bądź idee. Rozpiętość tej cechy jest niewątpliwie bardzo szeroka. Podczas gdy jedni uwielbiają wszelkiego rodzaju innowacje, drudzy zdecydowanie wolą rzeczy znane i sprawdzone, a jeszcze inni zachowują się różnie, w zależności od sytuacji.

Nowe i świeże czy wypróbowane i pewne?

Sposób, w jaki reagujemy na zmiany w najbliższym otoczeniu i nowe pomysły dostarcza bardzo wielu informacji na temat naszej osobowości. Jeśli chcesz sprawdzić, w jakim stopniu jesteś otwarty na nowe doświadczenia, warto przeprowadzić mały eksperyment. Wyobraź sobie, że musisz podjąć następującą decyzję: Możesz zabrać swoją sympatię albo do nowo otwartej restauracji z egzotycznym jedzeniem, albo do dobrze Ci znanego, wypróbowanego lokalu, gdzie wiesz, czego się można spodziewać. Które miejsce wybierzesz?

Krótka interpretacja wyników

Cechą ludzi otwartych na nowe doświadczenia jest chęć rozwoju i ciągła potrzeba eksperymentowania oraz stałego wypróbowywania nowych rzeczy. Nie stronią od innowacji i dobrze czują się w obliczu ciągłych zmian. Cechują się dużą kreatywnością, elokwencją oraz liberalizmem, zarówno w sferze polityki jak i obyczajowości. Czerpią również inspirację z wszystkiego, co jeszcze nieodkryte i niezbadane. Osoby o podobnym usposobieniu – zawsze gotowe na zmiany – umieścimy na jednym z krańców naszej skali, co oznacza, że cechuje je bardzo duża otwartość.

Na przeciwległym krańcu umiejscowimy natomiast osoby przywiązane do tradycji i takie, które regularność i rutynę cenią zdecydowanie bardziej niż wszelkiego rodzaju urozmaicenia czy nowości. Nie potrzebują one bowiem do szczęścia ani innowacji ani wielkich rewolucji, a najbezpieczniej czują się w świecie dobrze im znanym i sprawdzonym. Sprawia to, że skłaniają się raczej ku konserwatyzmowi i unikają wszelkich spontanicznych decyzji.

Powyżej przedstawiliśmy dwa przeciwstawne bieguny otwartości. Nasza charakterystyka stanie się jednak pełna dopiero wtedy, gdy przedstawimy ją w kontekście czterech pozostałych czynników osobowości, wchodzącymi w skład tzw. „Wielkiej Piątki”. Pozwoli to uzyskać wielowymiarowy obraz naszego charakteru.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB