Mieszkanie – co o Tobie mówi?

mieszkanie

Psycholodzy dowodzą: to jak wygląda mieszkanie, może dużo powiedzieć o jego lokatorze. Czy prawdziwe jest powiedzenie: pokaż mi jak mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś? Z nami dowiesz się, jakie rzeczy zwrócić uwagę, by lepiej poznać potencjalnego partnera.

1. Obrazy mówią

To, jakie obrazy wiszą na ścianach, dużo mówi o ich właścicielu. Ludzie emocjonalni wieszają chętnie fotografie krewnych i przyjaciół. Liczne portrety gospodarza mogą zaś świadczyć o jego skłonnościach do narcyzmu. Plakaty filmowe powiedzą ci sporo o guście i upodobaniach osoby, która je powiesiła. Warto się rozejrzeć, wskazówki znajdują się wszędzie.

2. Dekoracyjny kram

Wszelkiego rodzaju dekoracje i bibeloty również mogą zdradzić tajemnice ich posiadacza. Z badań wynika, że osoby ekstrawertyczne chętnie otaczają się wieloma drobiazgami, natomiast introwertycy stawiają raczej na skromność, ład i minimalizm.

3. Regały pękające w szwach

Książki czynią każde pomieszczenie atrakcyjniejszym i robią dobre wrażenie na odwiedzających. Warto się jednak zastanowić, czy dla właściciela bardziej liczy się literacka wartość książek, czy też wizerunek intelektualisty, który dzięki nim kreuje? Zgodnie z opinią amerykańskiego psychologa Samuela Goslinga1 z Uniwersytetu Teksas, zdarza się, że ludzie za pomocą różnych przedmiotów starają się kreować image, któremu w rzeczywistości nie odpowiadają.

Przyjrzyj się książkom dokładnie. Jeśli wyglądają na nieczytane, może to oznaczać, że ich posiadacz pragnie ukryć swoją ignorancję za fasadą osoby oczytanej. Nie wyciągaj jednak zbyt pochopnie oskarżycielskich wniosków. Nieużywane książki mogą równie dobrze oznaczać niezrealizowaną przez brak czasu autentyczną chęć ich przeczytania.

4. Jaskrawo i kwieciście

Kolorowe ściany, na których wiszą własnoręcznie namalowane obrazy, oryginalnie dekorowane meble, czy ogromny, przypominający tron, kwiecisty fotel królujący na środku pokoju, nie muszą wzbudzać zachwytu.
Jeśli znalazłaś się w mieszkaniu, które wywołało u ciebie zdziwienie, w którym poszczególne, wyraziste elementy wydają się kompletnie do siebie nie pasować, możesz być pewna, że mieszkaniec tego królestwa nie liczy się z konwenansami, za nic ma modę i to, co o nim myślą inni. Najprawdopodobniej jest on osobą o oryginalnych poglądach i nietypowych upodobaniach.

5. Jazzowa kolekcja

Kolekcja być może nie jest ogromna i nie od razu rzuca się w oczy, ale w jej skład wchodzą tylko najlepsze albumy? Samuel Gosling dowodzi, że miłośnicy muzyki jazzowej to ludzie niezwykle otwarci na nowe doświadczenia i wyzwania.
Rodzaj muzyki, jakiej się słucha i literatury, jaką się czyta, jest ściśle powiązany z osobowością, emocjonalnością i aspiracjami danej osoby. Media te wpływają na samopoczucie, światopogląd i zainteresowania ich odbiorcy, często jednak są też pod tym kątem świadomie dobierane.

6. Kolory mieszkania

Każdy kolor, występujący w mieszkaniu wielokrotnie, ma swoje znaczenie. Pomarańczowy na przykład wyraża tęsknotę za towarzystwem i ciepłem. Przeważające kolory zielony i niebieski świadczą o dążeniu do spokoju i potrzebie wypoczynku. Odcienie brązu można natomiast powiązać z szukaniem bezpieczeństwa i naturalności.
Kolory ścian wpływają również na samopoczucie mieszkańców. Zbyt wiele czerwieni może spowodować przyspieszenie bicia serca, a użyty w nadmiarze kolor niebieski potrafi obniżyć temperaturę pomieszczenia nawet o 2 °C.

7. Wieczny nieporządek

Ludzie, w których mieszkaniu rządzi wieczny nieporządek, są najprawdopodobniej niezbyt zorganizowani w życiu codziennym. Często cechuje ich niepunktualność, bywają rozkojarzeni, miewają problemy z koncentracją. Nie świadczy to oczywiście, że nie potrafią oni dobrze wykonywać swojej pracy, czy też nie nadają się na partnera życiowego. Skłonność do nieporządku, połączona z otwartością na nowe doświadczenia i często również sztukę, idzie często w parze z liberalną orientacją polityczną.
Należy jednak pamiętać, że podobne wnioski można wyciągnąć tylko wtedy, gdy sytuacja nieporządku powtarza się nagminnie. Każdemu przecież zdarzyć się może mały chaos w kuchni, czy stosik pogniecionych ubrań zgromadzony w sypialni.

Być może udało ci się rozpoznać w którymś z opisywanych przykładów własne mieszkanie? Być może przy okazji kolejnych odwiedzin uda ci się wykorzystać zdobytą wiedzę do bliższego poznania potencjalnego partnera? Nawet, jeśli ten artykuł nie prezentuje niepodważalnych prawd i stuprocentowych mądrości, warto zapamiętać powyższe rady i mieszkanie sympatii obejrzeć dokładnie. Z pewnością odkryjesz wiele ciekawych znaków mówiących o charakterze gospodarza.

Źródła

1.Samuel Gosling, „Snoop. What Your Stuff Says About You“. Basic Books, New York 2008.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB