Jak ważny jest kompromis w związku?

kompromis w związku

O kompromisie łatwo jest mówić, ale trudniej wprowadzić go w życie. Dlaczego? Bo z natury bywamy egoistyczni i nie lubimy rezygnować ze swoich potrzeb czy zamierzeń. Jeśli jednak masz w perspektywie stworzenie długotrwałej i stabilnej relacji z partnerem, czas nauczyć się wypracowywać kompromis w związku: Bez sztuki ustępstw i porozumień życie we dwoje może stać się udręką.

‘All you need is love’ – czy aby na pewno? Bycie w związku to ciągła praca nad własną osobowością, wymagająca refleksji nad własnym zachowaniem i pielęgnacji dojrzewającego uczucia. Zadanie to nie jest łatwe, bo każdy z nas jest inny; różnimy się charakterami, temperamentem, wychowaniem, doświadczeniem… To, co na początku nas fascynowało, może w późniejszych fazach związku prowadzić do sprzeczności interesów, stanowiąc tym samym źródło konfliktów. I choć sama kłótnia nie jest powodem do niepokoju, to warto wiedzieć, jakie są techniki jej załagodzenia. Jedną z nich stanowi kompromis w związku.

Czym jest sztuka kompromisu?

Według definicji Słownika Języka Polskiego PWN kompromis to „porozumienie osiągnięte w wyniku wzajemnych ustępstw” lub też „odstępstwo od zasad, założeń lub poglądów w imię ważnych celów lub dla praktycznych korzyści”1. Jakie „ważne cele i korzyści” bierze się pod uwagę, idąc na kompromis w związku? Przede wszystkim te wspólne. Będąc w relacji partnerskiej nie jesteśmy już tylko odrębnymi jednostkami, odpowiadającymi za własne szczęście. „Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś” – powiedział lis do Małego Księcia i trafił tymi słowami w samo sedno. Dojrzała miłość zdolna jest do poświęceń i zakłada obustronny szacunek. Kochając drugą osobę, jesteśmy gotowi na częściową rezygnację z własnych interesów tak, aby druga strona nie czuła się pokrzywdzona. Rzadko udaje się osiągnąć idealny kompromis w związku: Zwykle jeden z partnerów będzie zmuszony pójść na większe ustępstwo. Liczy się jednak już sama gotowość do wyjścia na przeciw pragnieniom ukochanej osoby – tylko tak można utrzymać harmonijny nastrój we wspólnej codzienności.

Jeśli nie kompromis, to co?

Marek lubi spędzać aktywnie czas i zarezerwował już urlop na wyjazd w Sudety. Jego nowa partnerka, Kamila, wzięła 10 dni wolnego w tym samym czasie. Jest jednak pewien problem: Ukochana Kamila o niczym nie marzy tak bardzo, jak o błogim wylegiwaniu się na bałtyckiej plaży. Należy jej się to w końcu po roku ciężkiej pracy! Czy Marek i Kamila powinni zawrzeć kompromis w związku, spędzając 5 dni w górach i kolejnych 5 nad morzem? A może w tym roku Sudety, a w kolejnym Bałtyk? Czy nie ma lepszego rozwiązania? Jest, ponieważ kompromis to nie zawsze optymalna metoda rozwiązywania konfliktowych sytuacji. Kenneth Thomas i Ralph Killman opracowali 5 najpopularniejszych strategii negocjacyjnych. Oprócz kompromisu możliwa jest także walka (traktowanie partnera jako wroga), unikanie (ignorowanie konfliktu), uleganie (dopasowywanie się do wymagań partnera) i współpraca (obustronne zadowolenie). To właśnie ta ostatnia technika stanowi najlepszą alternatywę dla sztuki kompromisu. Stawiając tę metodę, Kamila i Marek spędzieliby wczasy oddzielnie, spełniając swoje indywidualne oczekiwania.

Kompromis w związku a asertywność

Nie bez powodu stosowanie kompromisów określane jest mianem sztuki. Trudno jest bowiem znaleźć złoty środek, który pozwoliłby utrzymać równowagę w relacji z partnerem. Zbyt częste akceptowanie kompromisów prowadzi do frustracji i poczucia zniewolenia w związku. Bo rezygnowanie z kontaktów ze znajomymi czy rozwijania zainteresowań z pewnością nie wpłynie dobrze na atmosferę wspólnego życia. Z drugiej zaś strony, jeśli decydujemy się przejść przez życie z drugą osobą, musimy liczyć z koniecznością ustępstw i szukaniem ciągłych rozwiązań. Czar wypoczynku w ulubionym miejscu może prysnąć, kiedy nagle odczuje się przytłaczającą pustkę z powodu braku ukochanej osoby. W momencie, w którym odnajdujemy naszą drugą połówkę, wszystko się zmienia i nic nie jest i nie będzie już takie jak dawniej. Pamiętajmy: Idąc razem, idzie się wolniej, ale na pewno można zajść o wiele dalej…

Źródła

1http://sjp.pwn.pl/szukaj/kompromis

http://www.pennwood.org.uk/Level%20Six/L6-01/Thomas-Kilman%20conflict%20instrument%20questionaire.pdf

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB