Od przyjaźni do miłości, czyli jak to jest zakochać się w przyjacielu?

Od przyjaźni do miłości

Znacie się od lat, rozumiecie bez słów i jesteście w ciągłym kontakcie. Do tego dzielicie zainteresowania, śmiejecie się z tych samych żartów, jeździcie razem na wakacje. Nie jesteście jednak parą. Czy warto zakochać się w przyjacielu?

Pomyśl o konsekwencjach

Wchodząc w intymną relację z przyjacielem automatycznie pomijacie pierwszą fazę klasycznego związku – etap poznawania się – co czyni ową relację już na starcie czymś poważniejszym. Niewinne randkowanie, któremu towarzyszą dreszczyk emocji i podekscytowanie, nie jest zazwyczaj bardzo ryzykowne, jeśli spotykają się dwie dopiero poznające się osoby. Inaczej jest z przyjaciółmi, którzy już znajdują się na etapie pewnej zażyłości. Nadając przyjacielskiej relacji intymnego wymiaru, para stawia pod znakiem zapytania dotychczasową przyjaźń. Czy jesteście gotowi zrezygnować z tego, co łączy was teraz zakochując się w przyjacielu?

Czynniki, które zazwyczaj sprawiają, że decyzja o stworzeniu związku jest trudna, tym razem mogą ułatwić nowy start. Przyjaźń pozwoliła wam poznać się tak dobrze, że nie musicie martwić się o brak tematów do rozmowy, rozbieżność gustów czy brak akceptacji ze strony rodziny bądź znajomych partnera. Jesteście także w dużym stopniu świadomi zarówno swoich mocnych, jak i słabych stron, potrzeb i zachowań, a mimo to akceptujecie siebie nawzajem, co stanowi nieocenioną bazę dla zbudowania związku.

Uważaj na sygnały

Teraz pozostaje ocenić szansę na powodzenie takiego związku. Odpowiedz sobie na pytania, czego tak naprawdę oczekujesz od tej relacji. Czy chcesz, by w przyszłości przerodziła się w coś poważnego, czy też dążenie do pogłębienia relacji wynika jedynie z chęci przeżycia romansu? Jedno jest pewne – prawdziwej przyjaźni nie warto ryzykować dla chwili słabości lub przelotnej zachcianki…
Ty jesteś pewna swoich uczuć, ale co z twoim przyjacielem? Gdy jego zachowanie wyraźnie wskazuje na to, że on również chciałby większego zbliżenia, możesz podejrzewać, iż twoje pragnienia są odwzajemnione i zrobić kolejny krok. Kiedy jednak on nie wysyła podobnych sygnałów lub wręcz przeciwnie – zwierza ci się ze swojej fascynacji inną osobą – radzimy powstrzymać się z miłosnym wyznaniem. Twój wybranek prawdopodobnie nie czuje tego samego, co ty.

Pomyśl o przyszłości

Byłoby wspaniale, gdyby oboje partnerzy mieli od związku podobne oczekiwania. Jak już wspomniano, zakochując się w przyjacielu wkraczasz w kolejny etap znajomości – etap miłości. Jeśli jednak jedno z was ma inne oczekiwania i nie traktuje tej zmiany tak, jak drugie, lepiej dokładnie zastanowić się, czy warto poświęcać przyjaźń dla romansu?

Traktuj swój związek poważnie

Zdecydowaliście się spróbować i wyznaliście przyjacielowi miłość. Na początku, kiedy zaczynacie spotykać się już nie jako bliscy znajomi, lecz jako para, możecie czuć się trochę niezręcznie. Etap „przejścia” wypełniony jest trudnościami, spowodowanymi nagłą zmianą statusu związku. Radzimy już od początku wprowadzać do waszej relacji nieco romantyzmu. W końcu o to wam chodziło, by móc wreszcie się do siebie zbliżyć.
A jeśli się nie uda?
Czasami jednak nie wszystko przebiega gładko i pomimo iż daliście z siebie wszystko, wasz związek nie do końca funkcjonuje tak, jak byście tego chcieli. I tu pojawia się pytanie: czy uda wam się powrócić do poprzedniego stanu zażyłej przyjaźni? Może się to okazać bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Podobnie jak na większość „związkowych kłopotów”, także i w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie szczera rozmowa. Ona naprawdę jest w stanie uratować waszą przyjaźń, jeśli nie miłość!

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB