Redakcja eDarling
29723

Kłamstwo w związku – jakie są jego skutki?

Kłamstwo w związku
Według profesora psychologii Roberta Feldmana 60% naszych wypowiedzi ma charakter fałszywy. Czy powinniśmy pogodzić się z faktem, że mijanie się z prawdą stanowi integralną część ludzkiej komunikacji? Niezupełnie, ponieważ brak prawdomówności ma negatywny wpływ na relacje międzyludzkie. Szczególnym niebezpieczeństwem jest kłamstwo w związku.

Kłamca czy mistrz dyplomacji?

Słysząc „kłamstwo w związku”, przychodzą nam na myśl wielkie przewinienia, takie jak zdrada czy oszustwo matrymonialne. Tymczasem, szkodliwe dla jakości partnerstwa są już drobne kłamstwa: przemilczenia, półprawdy, intrygi i koloryzowanie faktów. Na nieszczere wypowiedzi decydujemy się zwykle dla świętego spokoju. Nie chcemy, aby nasz partner „niepotrzebnie się martwił”, więc znajdujemy wytłumaczenie dla naszego postępowania, tłumacząc sobie, że „on i tak tego nie zrozumie”. Nie ujawniasz partnerowi ceny nowej torebki? Wymyślasz wymówkę o zmęczeniu, aby uniknąć wizyty u teściów? Mówisz, że musisz zostać dłużej w pracy, a tak naprawdę wybierasz się na drinka ze znajomymi? Niewinne kłamstwo w związku przestaje być niewinne wtedy, kiedy wchodzi w nawyk i staje się sposobem na unikanie niewygodnych pytań.


Kropla drąży skałę

Szkodliwość okłamywania partnera polega przede wszystkim na ograniczeniu, a w końcu utracie zaufania. Według badań psychologicznych osoba, która kłamie, zaczyna paradoksalnie z nieufnością traktować własnego partnera, gdyż podświadomie podejrzewa, że on zachowuje się w ten sam sposób. Kolejnym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą kłamstwo w związku, jest utrata szacunku wobec okłamywanej osoby. Uświadamiając sobie, z jaką łatwością przychodzi nam oszukiwanie partnera, rozbudzamy w sobie poczucie władzy, które nakazuje nam traktować drugą osobę z wyższością lub nawet pogardą. Dopuszczając się manipulacji słownej należy pamiętać o najważniejszym: Kłamstwo w związku także ma krótkie nogi. Jeśli zatajenie prawdy wyjdzie na jaw, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Nawet jeśli partner zdecyduje się nam wybaczyć, może zacząć poddawać w wątpliwość wszystkie nasze wcześniejsze deklaracje, wyznania, a nawet samo uczucie.


Jak reagować na kłamstwo w związku?

Jeśli staliśmy się ofiarą kłamstwa ze strony partnera, powinniśmy przeanalizować sytuację ze spokojem. Najpierw zastanówmy się, czy sami możemy pochwalić się większą prawdomównością... Spróbujmy też odkryć powód ukrycia bądź zafałszowania prawdy. Może cechuje nas wyjątkowa zazdrość, który zmusza partnera do nieuczciwych posunięć? A może w związku brakuje swobody i zmyślona przez partnera sytuacja miała pomóc mu złapać oddech? Jeśli kłamstwo w związku stało się nieodłącznym elementem Waszej relacji, powinniście zastanowić się nad jej zakończeniem. Budowanie partnerstwa na kłamstwie jest jak stawianie fundamentów na piasku: Bez szczerości nie można stworzyć stabilnego i długotrwałego związku. Aby nie być zmuszonym do podejmowania takich decyzji, należy od początku postarać się o dobrą komunikację i szczerze rozmawiać z partnerem o własnych potrzebach i oczekiwaniach.

 

Comments

Szczery i uczciwy facet jest dla kobiety jak łatwo dostępna książka ,którą po przeczytaniu można wyrzucuć w kąt. My panowie musimy panie na maksa bajać ,a jak spróbujemy mówić prawdę ,to ją starcimy na zawsze,bo w żaden sposób panie nie kierują się logiką tylko emocjami. My panowie możemy mieć tylko uczciwe intencje. Musimy jak najszybciej zbajać panią i zaciągnąć do łóżka ,bo wtedy powstaje więź emocjonalna . Dopiero wtedy powolutku możemy mówić prawdę . Tajemniczy facet jest bardziej interesujący.... Z tym kłamstwem to bywa różnie. Panie lubią być zdobywane ,a po męsku robione w ciula na maksa . Czym lepiej facio leje wode ,to lepiej na tym wychodzi....

mam takie nie typowe pytanie?czemu trzeba płacić aby zobaczyć inne osoby czy odczytać od niej wiadomość?na innych portalach nie będę wymieniać jest tak,że można odczytać i napisać do tej osoby i zobaczyć zdjęcia nie płacąc za to..

Droga Oliwio! Portal eDarling stawia na profesjonalizm i bezpieczeństwo użytkowników oraz przede wszystkim na dopasowanie osobowości. Funkcjonowanie naszego portalu opiera się na zasadzie, że osoby korzystające z naszych usług zachowują całkowitą anonimowość - sami decydują, w którym momencie chcą udostępnić innemu użytkownikowi swoje dane kontaktowe, dzięki czemu mogą być pewni, że ich profile przedstawiane są tylko dopasowanym propozycjom osób zarejestrowanych na eDarling. Pozdrawiamy, Redakcja eDarling

Przez 5 lat byłem okłamywany, żyłem z wątpliwościami aż w końcu zdecydowałem się na przebadania partnerki na wykrywaczu kłamstw. Można to prywatnie zrobić i polecam wszytkim, nie chce reklamować żadnej konkretnej firmy dlatego najlepiej zwrócić się np. do polskiego komitetu badań wariograficznych lub do instytutu badań wariograficznych i wynająć eksperta który z kłamstwem w związku sobie poradzi

Czytałam ten artykuł bo myślałam ze znajdę w nim odpowiedz . Nie stety wcale mi nie pomógł , sama dzis sie dowiedziałam ze przez 7 lat byłam okłamywana przez mojego męża ,człowiek nie jest w stanie sobie nawed wyobrazic jak bardzo może sie pomylić :(

Najszczersza prawda Asiu

ja trzy lata byłam okłamywana wszyscy na około wiedzieli oprócz mnie. mogę sobie wyobrazić bo doznałam tego, normalnie masakra. nie mogę się pozbierac pozdrawiam koleżanko czemu tak to boli .... !

Życie jednych doświadcza bardziej, innych mniej. Przez to stajemy się silniejszymi. Ból z czasem minie, rany się zagoją.Nie trzeba się cofać i rozpamiętywać, wracać do tego,co było złe,upokarzające. Ciesz się i wspominaj tylko te dobre i przyjemne chwile jakie Cię spotkały,a złe wspomnienie wymaż z pamięci. Ciesz się każdym nowym dniem i rób wszystko byś była szczęśliwa.Nie chowaj urazy do tych co Cię skrzywdzili,ponieważ staniesz się bardziej zgorzkniała i nigdy nie będziesz szczęśliwa, nie ułożysz sobie na nowo życia, mając w sobie gorycz. Nie skreślaj nowych znajomości, gdyż nie wszyscy ludzie są tacy sami. Szczęście uśmiechnie się do Ciebie, musisz w to wierzyć i bardzo chcieć. Pamiętaj" życie nie jest takie jakie chcemy, ale jak chce tego los".