Rozwód – zastanów się zanim podejmiesz decyzję

Rozwód

Czasem wydaje nam się, że rozwód jest jedynym wyjściem z kryzysu – nie podejmujemy już nawet wysiłku, by rozmawiać z partnerem, próbować znaleźć inne rozwiązanie. Bywa jednak, że po latach żałujemy zbyt pochopnie podjętej decyzji.

Bez wątpienia rozwód jest najprostszym rozwiązaniem w sytuacji kryzysowej – najłatwiej rozejść się, nie zadawać zbędnych pytań, spalić za sobą wszystkie mosty. Wszystko, co trzeba zrobić, to złożyć jedynie wniosek w sądzie, który będzie dobrze uzasadniał powody rozwodu.

Rozwód dziś

Jeszcze 20 czy 30 lat temu decyzja o rozwodzie spotykała się z krytyka społeczną. Ponadto partnerów często łączyła zależność ekonomiczna, która utrudniała tę decyzję. Dziś małżonkowie nie mają już tak wielu dylematów, łatwiej jest im wnieść do sądu wniosek o rozwód. Niestety nierzadko osoby decydujące się rozstać, nie myślą o innych stratach, które mogą ponieść, a mianowicie tych emocjonalnych. Nie jest tak, że zaraz po rozwodzie, ludzie rozchodzą się w swoje strony, nie oglądając się za sobą i nie rozmyślając o przeszłości. Jest to znaczące wydarzenie w życiu, które zostawia w życiu byłych małżonków ślad. Często po rozwodzie ludzie mają poczucie porażki, zawodu, przechodzą przez okres żałoby.

Judith S. Wallerstein – Amerykańska psycholog, profesor uniwersytetu w Berkeley przez 15 lat obserwowała rozwiedzione rodziny – dorosłych i dzieci:

Połowa rozwiedzionych kobiet i jedna trzecia mężczyzn uznali, że są szczęśliwi. Druga połowa kobiet i 2/3 mężczyzn jeszcze po 10 latach trwali w porozwodowej traumie. Dla co trzeciej kobiety i co czwartego mężczyzny, życie po rozwodzie było pozbawione satysfakcji, niektórzy i 15 lat po nie potrafili się podnieść z osobistego dramatu.

Powody kryzysu i rozwodu

Często za decyzją o rozwodzie stoją dość banalne powody: niedojrzałość partnerów, którzy nie byli w stanie dojść do wzajemnego porozumienia z powodu ambicji, zbytniej emocjonalności, czy też niespełnionych i wygórowanych oczekiwań. Według statystyk wzrasta odsetek par rozwodzących się już po roku małżeństwa. Za młodzi? Zbyt pochopnie podjęta decyzja o ślubie, a następnie o rozstaniu? Nie dogadujemy się, więc najlepiej będzie się rozwieść, było miło przez jakiś czas, ale nagle pojawiły się problemy, więc to koniec.

Z sondaży Instytutu Gallupa wynika, że 74% kobiet i 60% rozwiedzionych mężczyzn żałuje po latach, że nie walczyło o utrzymanie swojego pierwszego małżeństwa. Zwłaszcza, że często nie stały za nimi poważne zranienia…

Walka o miłośćokładka sens

Utrzymanie małżeństwa wymaga od obojga partnerów wysiłku, pracy nad związkiem. Czasem najlepszym sposobem na przetrwanie kryzysu jest pamiętanie o tych dobrych chwilach, które były przecież obecne w związku. Ludzie tak łatwo zapominają o tym, co ich połączyło, kiedy tylko pojawiają się nieporozumienia, gdy coś idzie nie po ich myśli. Należy się jednak liczyć z tym, że w życiu pojawiają się też i ciężkie chwile, my się zmieniamy, zmienia się nasz partner. W związek należy wchodzić w pełni świadomym tych okoliczności, akceptując fakt, że nie zawsze będzie łatwo.

Więcej na temat podejmowania decyzji o rozwodzie w najnowszym wydaniu magazynu SENS.

Gorąco zapraszamy do lektury, wrześniowy numer SENS-u już w sprzedaży!

Źródła

Artykuł R.Mazurowska, Zanim powiesz dość, wrześniowy numer magazynu SENS
http://divorcesupport.about.com/od/maritalproblems/ss/get_divorced.htm

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB