Jedni zakochują się szybko i często, drugim przychodzi to z trudem mimo, iż bardzo by chcieli. Sprawdź, jak można to zmienić.
Rozstaliście się w zgodzie, jedno z Was kusi, aby pozostać w kontakcie i spróbować się zaprzyjaźnić? Tyle Was przecież łączyło, do pewnego momentu świetnie się dogadywaliście, możecie więc zostać świetnymi przyjaciółmi. Czy aby jednak na pewno? Sprawdź w naszym arytkule!
Spis treści:
1. Plusy przyjaźnienia się z byłym partnerem.
2. Minusy przyjaźnienia się z byłym partnerem.
3. Przyjaźń z byłym – czy warto ryzykować dla niej nowy związek?
4. Co zrobić, aby przyjaźń z byłym okazała się możliwa? 8 złotych zasad
Przyjaźń po rozstaniu. Plusy i minusy.
Nie ma znaczenia, czy to Ty chcesz zaproponować przyjaźń byłemu partnerowi, czy to partner zaproponował ją Tobie – musisz rozważyć wszystkie za i przeciw, ocenić, czy jest sens dalej brnąć w tę znajomość, już na innych zasadach. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie postrzegać go w kategoriach przyjaciela, nie robiąc sobie przy tym nadziei, że z czasem znów wrócicie na stare tory i zostaniecie parą.
Przeczytaj: Jak szybciej zapomnieć o byłym
Plusy przyjaźnienia się z byłym partnerem
-
Znacie się bardzo dobrze, możecie szczerze rozmawiać na wiele tematów.
-
Zanim zostaliście parą, lubiliście się. Spędzaliście czas razem, sprawiało Wam to przyjemność. Kusi, aby to kontynuować, tym razem jednak już jako dwójka przyjaciół.
-
Jeśli łączy Was wspólne dziecko/dzieci, utrzymanie przyjacielskich stosunków bardzo pomoże Wam w dzieleniu opieki nad dzieckiem.
Minusy przyjaźnienia się z byłym partnerem
-
To z Was, które zostało porzucone, dalej może robić sobie nadzieję, że z czasem znów będziecie parą.
-
To z Was, które ze związku wyszło ze złamanym sercem, będzie miało problem, aby „ruszyć do przodu” – podtrzymywanie kontaktu z byłą miłością bardzo utrudnia proces „gojenia ran” i ponownego otwarcia się na nowy związek.
-
Mimo, że już nie jesteście parą, prawdopodobnie dalej będziecie wydawać się sobie atrakcyjni fizycznie. Może Was to zaprowadzić do łóżka i skończyć się seksem. To tylko skomplikuje Waszą niełatwą relację.
-
Przyjaźń z byłym partnerem może negatywnie wpłynąć na nowy związek, który w przyszłości zaczniesz.
Przyjaźń z byłym – czy warto ryzykować dla niej nowy związek?
Jak widać powyżej, przyjaźń z byłym partnerem ma więcej minusów, niż plusów. Jeśli mimo to kusi Cię, aby utrzymać relację ze swoim ex, nie oglądaj się na opinię innych osób (którzy zapewne będą dziwić się Waszej decyzji, być może nawet ją krytykować), tylko zrób to, czego pragniesz. Pamiętaj jednak, że podtrzymywanie kontaktów z ex będzie miało wpływ nie tylko na Ciebie, ale również na związek, który w przyszłości stworzysz z nową osobą. Nowy partner może się okazać zazdrosny o Twoją relację. Nie powinieneś się jednak temu dziwić. Ludzie mają to do siebie, że bywają zazdrośni, szczególnie o byłych partnerów swoich dziewczyn czy chłopaków.
Jeśli koniecznie chcesz utrzymać kontakt z byłym, mimo, iż obecny partner źle się z tym czuje, wytłumacz mu, czemu chcesz pozostawać w kontakcie ze swoim ex. Zastosuj się też do poniższych zasad.
Staraj się jak najrzadziej mówić o swoim ex w obecności nowego partnera.
Nigdy nie chwal byłego partnera w rozmowie z nowym partnerem (może poczuć się gorszy, albo pod presją, aby rywalizować z poprzednikiem).
Ogranicz kontakty z byłym, szczególnie, gdy nowy związek jest w jednej z pierwszych faz.
W sytuacji, kiedy były partner do Ciebie dzwoni, nie wychodź z pomieszczenia, w którym znajduje się obecny parter, rozmawiaj przy nim (dzięki temu poczuje, że nie masz z poprzednikiem żadnych tajemnic).
Co zrobić, aby przyjaźń z byłym okazała się możliwa? 8 złotych zasad
Stało się, zdecydowaliście, że koniec Waszego związku nie jest końcem Waszej znajomości. Zdecydowaliście się ją kontynuować – jako przyjaciele. Chęci macie szczere i piękne, zastanawiacie się jednak na pewno, czy to się uda. Ma szansę, jeśli zarówno Ty, jak i Twój były partner, postanowicie zastosować się do poniższych wskazówek:
- nie nazywaj go ciągle swoim „byłym” czy „ex”, czy to w myślach, czy w rozmowie,
-
nigdy nie zastanawiaj się, czy rozstanie było błędem, zaakceptuj to, co się stało,
-
nie traktuj Waszej przyjaźni jak związku, pamiętaj, że Wasze spotkania to nie randki,
-
pozwól mu poukładać sobie życie na nowo, z kimś innym w roli partnera.
-
naucz się cieszyć jego szczęściem i sukcesami,
-
nie wypominaj mu tego, co zrobił źle, kiedy byliście parą, nie wracaj do przeszłości,
-
unikaj zbliżeń fizycznych, zapomnij o frazie „friends with benefits”,
-
ustal granice przyjaźni – powiedz, że temat nowych osób, z którymi będziecie randkować, jest tabu do momentu, kiedy oboje poczujecie, że możecie o tym spokojnie rozmawiać.
Przyjaźń pomiędzy byłymi partnerami jest jak najbardziej możliwa. Czy warto ją zaczynać? To zależy tylko od Was. Jeśli emocje opadły, nie czujecie do siebie żalu, zawsze się lubiliście i dobrze czuliście się we własnym towarzystwie, dodatko dobrze sobie życzycie (również w sferze życia osobistego), warto spróbować! Przyjaźń jest równie piękna, jak miłość!