Przedślubne rozterki

Młoda para i przedślubne rozterki

Dzień ślubu to nie tylko piękna suknia z welonem, romantyczna przysięga i zabawa w gronie najbliższych do białego rana. Dzień ślubu to przede wszystkim początek nowego życia, które od tej chwili będzie się prowadzić we dwoje. Dla wielu osób, świadomość tego, co tak naprawdę znaczy dzień ślubu, jest niezwykle stresująca. Wszak „tak, chcę Ciebie za męża/żonę” to deklaracja dla większości osób nieodwołalna. Z tego powodu przedślubne rozterki mają prawo się pojawić!

Przyczyny przedślubnych wątpliwości

Ślubne rozterki mogą mieć różne przyczyny. Świadomość, że składana deklaracja zwiąże nas z kimś do końca życia, obawa, czy aby jest to ta właściwa osoba, z którą chcemy się zestarzeć, wątpliwości, czy aby na pewno jesteśmy dobrze dobrani i uda nam się stworzyć szczęśliwe, dobre małżeństwo – tego typu uczucia i myśli mogą pojawić się przed dniem ślubu. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze strach przed utratą wolności – odtąd bowiem będziemy poniekąd „skazani” na siebie, zgodnie z przysięgą małżeńską, powinniśmy dochwaoć Okładka magazynu Senssobie wierności. Miłosne relacje z innymi osobami będą więc zakazane.

Tak naprawdę wszystkie wymienione obawy moglibyśmy wrzucić do jednego worka i podpisać go: „strach przed tym, że z czasem przestaniemy kochać męża/żonę”. To właśnie wtedy, kiedy zabraknie miłości, będzie nam doskwierać zakaz wchodzenia w związki z kimś innym, to wtedy będziemy się męczyć w tym wspólnym życiu, naszego małżeństwa nie będzie można zaliczyć do szczęśliwego. Nasze przyszłe szczęście mocno zależy od uczuć, którymi darzymy i będziemy się darzyć w przyszłości.

Trzeba jednak pamiętać, że miłość z natury jest zmienna, a jej najbardziej stabilnym składnikiem jest zobowiązanie, a nie emocje, które przeżywamy – i w tym, między innymi, tkwi sekret długoletnich związków. Mało romantyczne, ale optymistyczne – bo emocje się zmieniają, zanikają, a zobowiązanie może być trwałe.*

Małżeństwo jest zobowiązaniem.

Składniki szczęśliwego małżeństwa

Chcesz, aby Twoje małżeństwo było udane? Codziennie stosuj się do poniższych wskazówek, a gwarantujemy Ci, że Wasz związek będzie szczęśliwy.

1 Dobra komunikacja to podstawa: szczerze i otwarcie rozmawiaj z drugą osobą.

2 Nie nastawiaj się na to, że z czasem zmienisz partnera. Nie licz na to, że po ślubie stanie się innym człowiekiem. Jeśli więc jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego coś w jego charakterze czy postępowaniu bardzo Ci przeszkadza, rozważ, czy ślub to dobra opcja.

3 Traktuj małżeństwo jako nierozerwalne, zawarte na całe życie, jak świętość, nie tylko kiedy jest pasja i namiętność, ale także wtedy, gdy jest trudno. To przetrwanie razem cięższych chwil umacnia związek.*

4 Wszystkie problemy, które się pojawią, nawet jeśli dotyczą tylko Twojego partnera, traktuj jako wspólne – przechodźcie je razem. To samo tyczy się wszelkich sukcesów, które się pojawią. Radujcie się nimi wspólnie!

Kiedy powiedzieć „Nie” zamiast „Tak”

Czasem zdarza się tak, że przedślubne wątpliwości mają znacznie poważniejsze przyczyny. Kiedy zastanowić się nad odwołaniem lub przełożeniem ślubu?

  • Kiedy partner/ka ma duży problem z używkami (alkohol, narkotyki);
  • Kiedy partner/ka jest uzależniony od hazardu, ma ogromne długi; ma problemy z pracą;
  • Kiedy partner/ka stosuje wobec Ciebie lub innych przemoc, czy to słowną, czy fizyczną;
  • Kiedy partner/ka próbuje ciągle Cię kontrolować, jest bardzo zazdrosny (nie traktuj tego jako dowodu na miłość – silna kontrola wskazuje raczej na zaburzenia: obsesję lub chorobę);
  • Kiedy partner/ka flirtuje z innymi w twoim towarzystwie;
  • Kiedy partner/ka Cię nie szanuje, a swoim zachowaniem i słowami sprawia, że nie wiesz, czy jesteś dla niego ważny/a.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat przedślubnych rozterek? Sprawdź w najnowszym numerze magazynu Sens!

Serdecznie zapraszamy do lektury: zwierciadlo.pl/magazyn/sens

baner magazynu Sens

Źródła

Na podstawie artykułów z majowego numer magazynu Sens. Artykuły: Przedślubnik, autor Renata Mazurowska, dziennikarz SENS. Artykuł: Ślub za miesiąc, a ty się wahasz? Autor Paulina Klimaszewska, psycholog.

O autorze: Kasia Hirt Zobacz więcej artykułów autorstwa Kasia Hirt

Banner FB