Plusy i minusy bycia singlem – okiem psychoterapeutki

Jakie są plusy i minusy bycia singlem?

W obecnych czasach coraz mocniej promuje się życie w pojedynkę. Media bombardują społeczeństwo zaletami bycia singlem, pokazując, co człowiek zyskuje, jeśli w jego życiu brak partnera. Jak się jednak okazuje, jest to niepełny obraz. O nakreślenie plusów, ale i minusów bycia samotnym poprosiliśmy psychoterapeutkę Hannę Ryniec, trenerkę prowadzącą w Rzucewie na Pomorzu warsztaty dla singli.

Pani Hanno*, czy faktycznie istnieją plusy bycia singlem? Wielu z naszych Użytkowników nie jest zapewne co do tego przekonana.

Gdyby nie było plusów, korzyści ze stanu bycia singlem, nie byłoby osób samotnych. Jest to wybór (niekoniecznie świadomy), który przynosi również korzyści. Pozwala na przykład być niezależnym. Nie trzeba się liczyć z drugą osobą, iść na kompromis, rezygnować z własnej wygody. Im dłużej osoba jest samotna, tym bardziej przyzwyczaja się do tej „wygody”, ma dużo czasu dla siebie, na realizację swoich pasji, robienie kariery. Nie musi ponosić odpowiedzialności za innych, a często nawet za siebie, kiedy mieszka z rodzicami, żyjąc jak „wieczny student”, nie martwiąc się o opłaty, zakupy, gotowanie, bo to wszystko robią za nią rodzice.

Prowadzą Państwo weekendowe warsztaty psychoterapeutyczne dla Singli**, które mają za zadanie pomóc samotnym osobom zrozumieć i uporać się z trudnościami, wynikającymi z życia w pojedynkę. Jakie są to trudności? Z czym na co dzień musi mierzyć się osoba samotna?

Osoby samotne cierpią. Pragną zbudować związek, ale ich zmagania okazują się nieskuteczne. Wiedzą, że nie chcą żyć w pojedynkę, ale są bezradne. Podejmują się wielu wysiłków, które często doprowadzają ich do wyczerpania psychicznego. Po kolejnych klęskach są coraz bardziej sfrustrowani, uciekają w nałogi, czy inne autodestrukcyjne odreagowania. Do tego jeszcze bardziej przygniata ich presja otoczenia, przykre pytania. Unikają spotkań, na których są pary, bo nie są w stanie znieść widoku szczęśliwych małżonków. Brakuje im bliskości, obecności drugiej osoby, chcą być komuś potrzebni i dla kogoś ważni.

Jak osobom samotnym może pomóc udział w tego typu warsztatach?

Na rynku można znaleźć niezliczoną ilość poradników dla osób samotnych, lecz okazuje się, że po ich przeczytaniu, mimo że wydaje im się, że poznali skuteczne sposoby, nadal nie mogą wejść w trwały związek. Nie ma złotej rady, co zrobić, czy czego nie robić, by zbudować satysfakcjonujący związek. U każdego źródłem niepowodzeń są indywidualne problemy, wynikające z różnych przyczyn. Na warsztatach psychoterapeutycznych pomagam w odnalezieniu tych powodów czy ograniczeń, które uniemożliwiają znalezienie „drugiej połówki”. Zajęcia odbywają się w przyjaznej atmosferze, w grupie osób, które borykają się z podobnymi problemami. W zależności od stopnia otwarcia się, każdy uczestnik otrzyma nie tylko zrozumienie, ale również informacje zwrotne na temat jego indywidualnych problemów. Tematyka zajęć dostosowana jest do problemów wnoszonych przez uczestników. Głównym celem jest uświadomienie, co nieświadomego blokuje przed budowaniem więzi, rozpoznanie w sobie złych nawyków. Warsztaty pomogą uczestnikom nauczyć się odczytywać, odczuwać swoje potrzeby oraz nabyć umiejętność w znajdowaniu najlepszych dla siebie rozwiązań, a przede wszystkim uzyskać bodziec do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Bajeczna sceneria Zamku w Rzucewie pozwoli również na wyciszenie się, psychiczne zaopiekowanie, spędzenie miłych chwil w towarzystwie innych.

** Weekendowe warsztaty psychoterapeutyczne dla Singli. Termin 22-23 października, 2016 (sobota-niedziela). Miejsce: Zamek Jana III Sobieskiego, Rzucewo 6, powiat pucki (woj. Pomorskie).

Główne zagadnienia:

– Blaski i cienie bycia singlem – czy są takowe?

– Na co mam wpływ, co nie zależy ode mnie i co z tym zrobić?

– Na czym polega dojrzałość do wejścia w związek?

– Z czego mogą wynikać trudności w wyborze partnera?

– Jak rozumieć prawdziwą miłość, co to znaczy kochać?

– Czy mogą nas obciążać doświadczenia z domu rodzinnego?

– Czym jest dawanie, zasady i zagrożenia dawania?

– Jak pokonywać swój egoizm? Czy nie pokonywać?

– Jak radzić sobie z presją otoczenia, czy pytania bolą?

I inne, w zależności od potrzeb Uczestników

Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.opiro.pl

* mgr Hanna Ryniec, psychoterapeutka, trenerka. Absolwentka 4 – letniego podyplomowego specjalistycznego studium psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, 4 – letniego Studium Psychoterapii Psychoanalitycznej „Trójmiasto” w Sopocie, Podyplomowego Studium Terapii Pedagogicznej, Studium Trenerskiego oraz wielu innych szkoleń, kursów i warsztatów. Członek nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Pracuje pod superwizją certyfikowanych psychoterapeutów Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego oraz Gdańskiego Ośrodka Psychodynamicznego. Uczestniczy we własnej analizie szkoleniowej. Kilkunastoletnie doświadczenie pracy z osobami zmagającymi się z cierpieniem psychicznym, zarówno samotnymi, jak i żyjącymi w związkach, ale i po rozwodach jak również przeżywającymi trudności w życiu w parze.

O autorze: Kasia Hirt Zobacz więcej artykułów autorstwa Kasia Hirt

Banner FB