Partnerstwo

Partnerstwo to wzajemne dawanie i branie

Tajemnice partnerstwa

Partnerstwo nie jest gwarancją wiecznego szczęścia. Nigdy nie można przewidzieć, jak miłość będzie się rozwijać. Zagadką jest również to, czy i jak partner zmieni się z biegiem czasu.

Jednak mimo wszystko warto zainwestować swoje uczucia w związek, ponieważ nic nie jest w stanie bardziej uszczęśliwić niż to, że kochamy i jesteśmy kochani.

Etapy partnerstwa

W partnerstwie wyróżniamy kilka etapów. Jest ono pełne momentów szczęścia, jak i również takich sytuacji, które mogą prowadzić do rozpadu związku. Są chwile, gdy chce się schować gdzieś przed całym światem, ponieważ jedno małe słowo czy gest wyzwoliły w nas od dawna narastające negatywne emocje. W niektórych sytuacjach zadajemy sobie pytanie, czy naprawdę jesteśmy szczęśliwi. W następnym jednak przeważa już radość bycia ze swoim partnerem.

Amerykańska terapeutka małżeńska Liberty Kovacs sformułowała sześć etapów odznaczających prawie każde partnerstwo:

1. Zakochanie

Na początku jest się tak bardzo zakochanym, że nawet kilkugodzinna rozłąka wydaje się ciągnąć w nieskończoność. Nie można się doczekać ponownego spotkania z ukochaną osobą. Wielogodzinne rozmowy oraz koncentracja uwagi na ukochanej osobie zaprząta wszystkie myśli. Nic nie jest ważniejsze od świeżej miłości. To najpiękniejszy czas w partnerstwie, bardzo emocjonujący i ekscytujący.

2. Oczekiwania w związku

Oczywiście na początku związku zawsze ma się pewne oczekiwania – zarówno wobec partnera jak również wobec całokształtu związku. Niektóre cechy partnera, których w fazie początkowego zakochania się nie zauważa, w późniejszych stadiach związku powoli zaczynają być drażniące.

Z czasem nie spogląda się już na świat i partnerstwo przez różowe okulary i zaczyna się bardziej obiektywnie oceniać sytuację. Dostrzega się pewne rozbieżności i słabości, które mogą negatywnie wpływać na związek. Niekiedy nawet jest się rozczarowanym. Wraca się z powrotem do własnych spraw i popada w rytm szarej codzienności.

3. Walka o władzę w związku

Oboje partnerzy próbują zmienić siebie nawzajem i wpłynąć na drugą osobę w ten sposób, by ta jak najbardziej zbliżyła się do ich ideału.

4. Pechowy siódmy rok

Partnerstwo zostaje wystawione na próbę. Bardzo prawdopodobne jest, że jeden z partnerów czuje się w związku ograniczony, nie ma wystarczającej swobody i stawia przyszłość związku pod znakiem zapytania.

Czasami wątpi się w szczerość uczuć ukochanej osoby, bądź sami zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza miłość nie jest już tak silna. Te wątpliwości trzeba jednak przezwyciężyć, jeśli naprawdę zależy nam na związku i jeśli jesteśmy pewni, że znaleźliśmy naszego wymarzonego partnera.

5. Partnerstwo w pojednaniu

Partnerzy wyzbywają się swoich wątpliwości i ponownie dostrzegają, jak wielkimi uczuciami darzą się nawzajem. Nagle staje sie jasne, że partner nie musi koniecznie spełnić wszystkie oczekiwania, gdyż i tak jest dla nas najważniejszy.

6. Akceptacja

Oboje partnerzy akceptują siebie takimi, jakimi są. Bliskość i samodzielność zajmują tę samą pozycje w związku, pojawia się równowaga i harmonia. Wspólne spędzanie czasu daje wiele radości, choć równocześnie warto dać sobie również wystarczająco dużo swobody.

Partnerstwo a kryzysy

Model przedstawiony przez Liberty Kovacs pokazuje, że kryzys jest jednym z elementów każdego związku. Stan zakochania nie utrzymuje się niestety wiecznie. Tak, jak zmieniają i rozwijają się ludzie, również związek ulega metamorfozom. Jednak kiedy dwoje ludzi gotowych jest na to, by żyć w partnerstwie i stale pracować nad swoim związkiem, każdy kryzys wydaje się być nie przeszkodą, a ogniwem, które jeszcze mocniej scala wspólną więź.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB