Nudyzm a naturyzm – różnica pomiędzy nimi

nudysta

Nudyzm oznacza praktykowanie wspólnej nagości w miejscach odosobnionych lub specjalnie do tego celu wydzielonych. Celem jest zbliżenie się do natury. Nudyzm nie jest formą ekshibicjonizmu. Poza tym w zamierzeniu jest aseksualny. Chodzi tutaj raczej o wyraz akceptacji samego siebie, swojego ciała, innych ludzi oraz przyrody.

Istota naturyzmu

Nazwa nudyzm jest często używana zamiennie z naturyzmem. Istnieje jednak różnica pomiędzy tymi pojęciami. Nudyzm to po prostu preferowanie bycia nagim. Naturyzm natomiast to styl życia mający również inne cele, takie jak solidarność, szacunek do drugiego człowieka oraz ekologiczny tryb życia i zaangażowanie w ochronę przyrody.

Naturyści rezygnują z konsumpcji alkoholu, nikotyny i potraw mięsnych. O ile nudyści uważają, że w ludzkim ciele nie ma nic wstydliwego, co należałoby ukrywać, a ludzkie ciało jest według nich piękne samo w sobie i należy je pokazywać, to naturyści koncentrują się na uczuciu bliskości z naturą. Znajdują oni zadowolenie z bycia nagim i są zdania, że to ich odpręża, wpływa pozytywnie na ich psychikę oraz ogólnie dodatnio na ich zdrowie.

Nudyzm a ekshibicjonizm

Określenie „nudysta” ma obecnie raczej pejoratywny wydźwięk i jest nierzadko negatywnie kojarzone, najczęściej z pojęciem ekshibicjonizmu. Jednakże istnieje ogromna różnica pomiędzy obydwoma terminami. Ekshibicjonizm to choroba, której objawem jest ochota na obnażenie się przed kimś w celu zaszokowania go. Nudysta natomiast nie chce pokazywać swojego ciała w celach erotycznych. Nagość wiąże się u niego z kultem ciała i przekonaniem, że wszyscy, zarówno kobiety jak i mężczyźni, są piękni tacy, jakich stworzyła ich natura.

Organizacje naturystów istnieją między innymi w Niemczech, Francji i Holandii. W Polsce nie istnieją obecnie żadne oficjalne stowarzyszenia nudystów.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB