Erotyka w związku

erotyka

Słowo erotyka pochodzi z języka greckiego i oznacza pociąg miłosny, a mówiąc o nim ma się na myśli miłość zmysłową. Nierzadko pojęcie to łączone jest błędnie z seksem lub pornografią, dlatego też kojarzy się często ze zbliżeniem seksualnym i miłością cielesną. Zagadnienie to ma jednak znacznie szerszy kontekst niekoniecznie bezpośrednio nawiązujący do ogólnie pojętej seksualności.

Miłość, seks i erotyka

Często chodzi o piękno nagiego ciała, uwodzicielskie wrażenie jakie wywiera na nas druga osoba czy zapach działający na zmysły. Pojęcie erotyki różni się w znacznym stopniu od pojęcia miłości i seksu. Seks oznacza całokształt życia intymnego. Miłość zaś to między innymi głębokie emocje, więzi międzyludzkie, obustronne przymierze, pociąg fizyczny oraz wiele więcej. Erotyka natomiast to przyciąganie zmysłowe o podłożu psychologiczno-duchowym.

Motywy erotyczne

Motywy erotyczne spotykane są nie tylko na ekranie i w literaturze, lecz również w muzyce, malarstwie czy rzeźbie. Obejmujący się nadzy kochankowie czy nagie przytulone do siebie ciała to częsty motyw dzieł wielu artystów. Erotyka łączy w sobie seksualność i romantyzm, kojarzy się ze zmysłowością, uwodzicielskimi gestami i nagością. Fantazje miłosne zajmowały człowieka od wieków.

Erotyka była między innymi tematem malarstwa barokowego. Sensualizm panował zarówno w ujęciach ludzkiego ciała jak i emocji. Sceny zmysłowe, nierzadko perwersyjne zaczerpnięte były z historii biblijnych jak i mitologicznych.

Ciało stało się podstawowym środkiem wyrazu we współczesnym kinie i telewizji. Nagość widzimy codziennie w reklamach, czasopismach, na afiszach reklamowych. Erotyka staje się czymś trywialnym, co nie budzi już wielkiego zainteresowania ani zachwytu.

Reakcje na sceny erotyczne

Piękna półnaga kobieta leżąca na egzotycznej plaży czy para całująca się pod prysznicem – to sceny, które wyjątkowo intensywnie oddziaływają na męską wyobraźnię. Kobiety również uważają takie sceny za ekscytujące, choć reakcje ich organizmu, nie są takie same jak u mężczyzn. Zauważyć można u nich pocące się ręce, brak mrugania powiekami, oraz podniesione ciśnienie krwi. Do powyższych wniosków doszli naukowcy z Lozanny, pokazując badanym zdjęcia nagich osób.

Erotyka w każdej kulturze ma swoją specyfikę. Wiąże się z kanonami piękna, cielesnością i intymnością. Jest częścią życia każdego człowieka i wywiera wpływ na uczucia i miłość.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB