Pierwsze spotkanie: co wyraża mowa ciała?

Co wyraża mowa ciała rozmówcy podczas pierwszego spotkania?

Pierwsze spotkanie: co wyraża mowa ciała?

Od poszukiwania partnera w internecie do spotkania w „realu”: Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się, co wyraża Twoja mowa ciała i jak uniknąć nieporozumień z nią związanych na pierwszej randce.

Nareszcie! Po tygodniach spędzonych przed komputerem, telefonach wywołujących przyspieszone bicie serca i niecierpliwym czekaniu co rano na kolejną wiadomość, podekscytowany i przejęty Michał czeka na Anię w jednej z kawiarni. Wprawdzie widział ją już na zdjęciu, ale przecież ludzie czasem inaczej wyglądają w rzeczywistości. Poza tym ciągle się zastanawia, czy ich wspólne rozmowy były tylko dlatego fascynujące, że mieli poczucie pewnej charakterystycznej dla internetu anonimowości.
Przed Anią i Michałem ważna chwila. On przyszedł oczywiście trochę za wcześnie, ona zaś postanowiła chwilkę zaczekać. Michał lekko zgarbiony i zdenerwowany nieruchomo wpatruje się w drzwi. Podskakuje za każdym razem, gdy się otworzą. Pod stołem nerwowo porusza lewą stopą. Nawet nie zauważył, kiedy z przejęcia zaczął obgryzać paznokcie. W pewnej chwili oprzytomniał: Czy tak ma go zobaczyć Ania? Zanim Michał poczuje spływające po jego ciele krople potu, powinien wziąć kilka razy głęboki oddech i zastanowić się, jakie chce zrobić wrażenie na Ani.

Mowa ciała na pierwszej randce: Na co zwrócić uwagę

Nasza mowa ciała, gestykulacja oraz mimika decydują o tym, jak będą nas postrzegali inni. Badania naukowe potwierdziły, że poczucie własnej wartości jest kluczem do sukcesu. Dzięki zdrowo pojmowanej pewności siebie, inni postrzegają nas jako osoby atrakcyjne, sympatyczne i mające powodzenie. Dlatego warto pamiętać, żeby na pierwszym spotkaniu nie zachowywać się arogancko lub niepewnie.

Przypomnij sobie sytuację, w której rozmawiałeś z bardzo nieśmiałą osobą. Brak pewności siebie u dzieci bywa czasami uroczy, jednak u osób dorosłych ta sama cecha jest często odbierana jako niezdecydowanie lub niekompetencja. Ponadto zbytnia nieśmiałość może być zinterpretowana jako brak zainteresowania, czyli wszystko to, czego powinieneś unikać na pierwszej randce.

W życiu nie należy popadać w skrajności, dlatego aroganckie zachowanie podczas pierwszego spotkania jest tak samo niewłaściwe, jak zbytnia nieśmiałość. Często wiele osób ukrywa w ten sposób lęk lub niepewność. Druga osoba nie jest jednak jasnowidzem i nie może wiedzieć, co czujesz.
Pamiętaj o swojej mowie ciała: Arogancję w stosunkach międzyludzkich sygnalizuje wysunięty lub uniesiony podbródek oraz pogardliwe spojrzenie. Lepiej unikać takich gestów! Wróćmy jednak do naszej pary.

Pierwsze spotkanie w cztery oczy: jak się zachować na pierwszej randce?

Kiedy drzwi otworzyły się po raz setny, Ania weszła do kawiarni. Jak zareagował Michał? Niestety zaczął panikować. Co teraz? – pomyślał. Z jednej strony nie chce przecież sprawić Ani przesadnie radosnego powitania. Z drugiej strony jednak wykazanie się obojętnością lub zbytnim wyluzowaniem byłoby całkiem nie na miejscu. Wyskoczenie z głośnym „Cześć” – też odpada. Jak zatem znaleźć złoty środek i wypaść atrakcyjnie, sympatycznie i przystępnie? Ania nie podeszła jeszcze do stolika, przy którym siedzi Michał. Kiedy spojrzała w jego kierunku, Michał kiwnął głową i z uśmiechem na twarzy pomachał jej na powitanie. Dzięki temu zwrócił na siebie tylko uwagę Ani, a nie całej kawiarni. Według naukowców delikatne odchylenie głowy do tyłu i ostrożne uniesienie dłoni powoduje, że przyciągamy uwagę drugiej osoby i wydajemy jej się sympatyczni.

W międzyczasie Ania podeszła do stolika. Michał zastanawia się, jak powinien ją odpowiednio powitać. „Powinienem siedzieć, czy wstać? Podać jej rękę czy uściskać? W końcu piszemy do siebie już od jakiegoś czasu. A może powinienem pocałować ją w policzek? Przecież się już znamy, choć właściwie, to tak jakby nie do końca. Jak zareagowałaby na przytulenie lub wyciągniętą dłoń?” – analizuje ciągle Michał. Co powinien zrobić?
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że dżentelmen, także w XXI wieku, powinien wstać. Jak należy postępować dalej, także tym razem podpowiadają nam badania naukowe. W takich sytuacjach powinieneś dotknąć łokcia lub ramienia drugiej osoby i powitać ją po imieniu. Takie dotknięcie jest dyskretne i nie sprawia wrażenia zbyt natarczywego, pomaga za to nawiązać pierwszy kontakt z Twoim rozmówcą.

Przy stole powinniście usiąść zwróceni do siebie pod kątem 90 stopni, czyli raczej obok, a nie naprzeciw drugiej osoby. Kąt prosty pomaga w prowadzeniu otwartej, nieformalnej, luźnej i zaufanej rozmowy, podczas gdy siedzenie naprzeciwko siebie ma charakter bardziej formalny.
Pierwsze lody już przełamane. Ania i Michał siedzą przy stoliku. Dzięki wcześniejszej korespondencji e-mailowej mają teraz mnóstwo tematów do rozmów. To jest właśnie jedna z zalet portali randkowych!

Jak pokazać zainteresowanie tym, co mówi do nas partner?

Jeśli ktoś przyglądałby się Ani i Michałowi z boku, bez trudu dostrzegłby, że są pochłonięci rozmową i że nic nie jest im w stanie przeszkodzić. Ich mowa ciała, gestykulacja oraz mimika pokazują, że z zaciekawieniem słuchają, o czym mówi druga osoba.

W komunikacji międzyludzkiej obowiązuje kilka podstawowych zasad, które określają, w jaki sposób okazać zainteresowanie rozmówcy. Skinienie głową jest znakiem dla drugiej osoby, że aktywnie słuchasz tego, co do Ciebie mówi. Dzięki temu Twój rozmówca widzi, że rozumiesz jego przekaz i zachęcasz go do kontynuowania wypowiedzi. Ponadto ważne jest, abyś był lekko pochylony w kierunku swojego partnera.

Podczas rozmowy istotne jest także, abyś od czasu do czasu nawiązywał kontakt wzrokowy lub spoglądał na przedmiot, o którym jest akurat mowa. Jeśli np. Ania wyjaśnia, dlaczego ma na ręku opatrunek, Michał powinien wtedy skierować swój wzrok właśnie na niego. Podobnie, jeśli powtarzasz słowa użyte wcześniej przez swojego rozmówcę, dajesz mu sygnał, że uważnie słuchasz, co do Ciebie mówi.

W sytuacjach, w których ludzie jeszcze dobrze się nie znają, humor jest sprawą delikatną. Twój rozmówca może nie wiedzieć, kiedy żartujesz, a kiedy mówisz poważnie, gdyż nie wszyscy sygnalizują to swoją mimiką i gestykulacją. Dlatego pamiętaj, aby dać wyraźnie drugiej osobie do zrozumienia, co chcesz przekazać.

Naukowcy zajmujący się komunikacją określili na podstawie badań, jakie gesty są jednoznaczne dla Twojego rozmówcy i pomogą uniknąć nieporozumień. Kiedy żartujesz, pochyl lekko głowę i mrugnij do drugiej osoby. Jeśli wydaje Ci się to zbyt nienaturalne, możesz się dodatkowo uśmiechnąć. Zawsze pamiętaj, że Twój rozmówca Cię nie zna. Nie oczekuj zatem od niego, że będzie czytał w Twoich myślach i od razu zrozumie, co chciałeś powiedzieć!

Wygląda na to, że Ania i Michał nie mają żadnych problemów z komunikacją, a Michał wydaje się oczarowany swoją rozmówczynią. Ania także chciałaby zasygnalizować Michałowi, że bardzo jej się spodobał. Jak ma to zrobić?

Jak subtelnie okazać drugiej osobie swoje zainteresowanie?

Według uczonych Twoje zachowanie powinno być dokładnie takie samo jak wtedy, gdy pokazywałeś, że jesteś aktywnym słuchaczem. Powinieneś zatem mieć otwartą i zwróconą w stronę rozmówcy postawę, a także uśmiechać się oraz starać się utrzymywać z nim kontakt wzrokowy. Swoje zainteresowanie kobiety zazwyczaj sygnalizują przechyleniem głowy na bok, opuszczeniem podbródka oraz spoglądaniem spod brwi. Podobnie przygryzanie warg i poważna mina wyrażają zaciekawienie tym, co mówi rozmówca. W momentach, kiedy obie strony śmieją się np. z dowcipu, dozwolone są także subtelne, krótkotrwałe dotknięcia. Pamiętaj także, że swoje zadowolenie możesz wyrazić po prostu słowami. Drugiej osobie będzie z pewnością bardzo miło, gdy usłyszy od Ciebie, że świetnie spędziłeś z nią czas i nie możesz się doczekać spotkania!

Nie tylko mowa ciała, ale także bezpieczeństwo są niezwykle istotne na pierwszej randce.
Wskazówki, jak o nie zadbać znajdziesz tutaj.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB