Jak ważna jest rozmowa w związku?

dobra komunikacja

Podstawą dobrze funkcjonującego związku jest umiejętność komunikacji. Oznacza nie tylko słuchanie siebie nawzajem, ale również rozumienie powodów decyzji oraz postępowania swojej sympatii. Dla wielu osób dobra komunikacja w związku jest problematyczna, gdyż sami jej nigdy nie zaznali. Do tej grupy należy część mężczyzn, która ma często problem z wyrażeniem swoich uczuć.

Istota udanej komunikacji z partnerem

Dla udanej komunikacji z partnerem bardzo ważna jest rozmowa o uczuciach, przeżyciach, dająca odczuć miłość i życzliwość wobec partnera. Istotne jest okazywanie zrozumienia dla przeżyć, szczególnie tych nieprzyjemnych jak złość, smutek, żal, czy rozczarowanie oraz udzielanie sobie wzajemnego wsparcia w chwilach kryzysu. Innymi słowy dobra komunikacja w związku to wyrażanie swoich potrzeb, oczekiwań a także wsłuchiwanie się w potrzeby partnera oraz wzajemny szacunek, bez krytyki czy oskarżeń oraz ciągłego wracania do dawnych urazów.

Dzięki pozytywnemu odnoszeniu się do siebie i miłym słowom, a nie ciągłemu krytykowaniu ma się szansę na zbudowanie pozytywnej więzi, wzmocnienie miłości oraz wzajemnej akceptacji, mimo ewentualnych słabości i wad. Równie istotne jest pielęgnowanie uczuć, poprzez wyrażanie słów uznania i komplementów oraz pamięć o wspólnych uroczystościach i rocznicach. Dobra komunikacja w związku wymaga niekiedy „czytania między wierszami” w celu rozpoznania i właściwego odczytania informacji, które nie są z jakiś względów wyrażane bezpośrednio, lecz ukryte w sposobie, w jaki komunikat zostaje wyrażony przez partnera.

Zasady dobrej komunikacji w związku

Głównymi czynnikami wpływającymi na komunikację są przynależność kulturowa, płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz charakter. By porozumiewanie się w związku nie było już więcej problemem, przedstawiamy kilka sposobów, które ułatwiają komunikację:

1. Uważne słuchanie

Warto wysłuchać swojego partnera, gdyż inaczej nie dowiemy się, co ma on do powiedzenia. Przecież nie jesteśmy w stanie odczytać z oczu jego potrzeb i nie dowiemy się, co go trapi. Dla niektórych rada ta może wydać się zbędna, jednakże w związku ważne jest okazanie ukochanej osobie ogromnego zainteresowania jej problemami i bolączkami. Dobra komunikacja w związku zależy właśnie od zwracania uwagi na wiele drobiazgów, które układają się w jedną całość.

2. Dialog lepszy niż monolog

Wymiana zdań jest wiele bardziej konstruktywna niż ich jednostronne obwieszczenie. Warto dopuścić partnera do głosu, nawet gdy nie zgadzamy się z jego opinią, aby zachować równowagę w związku. Osoba, która ciągle jedynie słucha, nie jest dopuszczana do głosu i jej uczucia nigdy nie zostaną wypowiedziane, może z czasem odczuwać ogromne niezadowolenie i frustrację. Może doprowadzić to do niesnasek, bądź wręcz do rozpadu związku.

3. Dobra komunikacja w związku: nieprzerywanie wypowiedzi

Będąc długo w stałym związku nie zwraca się uwagi na to, że często nie daje się ukochanej osobie dokończyć rozpoczętej wypowiedzi i przerywa się jej w pół słowa. Warto jednak starać się nie przerywać partnerowi i dać mu w ten sposób szansę wypowiedzenia swoich myśli i uczuć. Jest to świadectwem nie tylko intensywnych uczuć, ale również i głębokiego szacunku.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB