Kochać partnera takim, jakim jest

akceptacja

Akceptacja podstawą udanego związku

Wzajemna akceptacja to jeden z najważniejszych elementów, na którym buduje się związek. Ma ona fundamentalne znaczenie dla stworzenia trwałej więzi między partnerami, tak samo jak wzajemny szacunek i uznanie. Jeśli akceptujemy partnera oznacza to, że dostrzega się jego dobre strony, ale ma się również świadomość jego słabości.

Poczucie akceptacji wzmacnia stabilność związku, jest podstawą szczerej wymiany poglądów i pozwala partnerom bardziej się otworzyć, gdyż nie muszą oni wtedy udawać kogoś innego niż są.

Fazy w związku a wzajemna akceptacja

Na początku każdego związku znajdujemy się w fazie bezgranicznego zakochania. W tym czasie spojrzenie na świat i sympatię jest bardzo pozytywne. W partnerze dostrzega się wówczas tylko jego dobre cechy. Jednak codzienna rutyna życia w związku sprawia, że na światło dzienne wypływają również mniej atrakcyjne cechy sympatii, które się nie podobają lub nawet drażnią. Niekiedy miłość zostaje przyćmiona przez rozczarowanie, ponieważ zdajemy sobie w końcu sprawę z niedoskonałości sympatii.

Krytyka partnera

Akceptacja nie jest łatwa. Często niezadowolenie i rozczarowanie sprawiają, że całą naszą energię wkładamy w przekształcenie partnera w ideał, który tak naprawdę istnieje tylko w naszej wyobraźni. Próby zmienienia kogoś na siłę są zawsze wielkim błędem i prowadzą często do rozpadu związku. Kiedy krytykujemy partnera i wytykamy mu jego błędy, czuje się on niedowartościowany, niekochany i nieakceptowany. Wtedy na pewno nie podda się działaniom, które rzekomo mają go zmienić na lepszą osobę. Będzie próbował od nich uciec, co w rezultacie, przyniesie odwrotny skutek.

Kochając i akceptując partnera takim, jakim jest, można oczekiwać od niego tego samego, czyli szacunku oraz uznania.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB