Życie singli i poszukiwanie partnera

Jak przestać kochać?


Czas mija, a Tobie wciąż nie udaje się zapomnieć o tej jednej osobie... Niby wiesz, że dla Waszego związku nie ma przyszłości, a mimo to nie potrafisz wyrzucić jej z serca ani głowy. Odczuwasz samotność i tęsknotę. Gdyby tak można było wykasować pamięć...! Ale nie można. Jedyne co możesz teraz zrobić, to świadomie pokierować własnymi emocjami i nabrać dystansu, który pozwoli Ci na nowo cieszyć się życiem. Oto kilka wskazówek, jak przestać kochać.

 

 

1. Co z oczu, to z serca

jak przestac kochacWiesz, że to bolesne, a mimo to trudno Ci się oprzeć: Wypytujesz znajomych o swojego byłego partnera, śledzisz go na portalach społecznościowych i celowo udajesz się do miejsc, w których chętnie przebywa. Próbujesz dowiedzieć się, czy za Tobą tęskni i czy spotyka się już z nową osobą. Niewinny SMS wysłany niby przypadkiem (często po spożyciu alkoholu) z nadzieją na nawiązanie rozmowy? Przestań się zadręczać! Jeśli on(a) zerwał(a) kontakt, to znaczy, że nie chce kontynuować znajomości. A nawet jeśli jest inaczej, to Twoje detektywistyczne podejście może tylko pogorszyć sytuację.

 

2. Trochę dystansu

Zastanawiając się na tym, jak przestać kochać, trzeba racjonalnie podejść do własnego stanu emocjonalnego. Nie, to nie jest koniec świata i nie wszyscy faceci (kobiety) są tacy (takie) same. To, co aktualnie przeżywasz, wynika z niekorzystnego układu hormonów, wywołanego przez czynniki zewnętrzne. Zakochanie i miłość, o których piszą poeci, to także tylko chemia! Być może nie chodzi wcale o tę drugą osobę? Może jej brak uświadomił Ci własne problemy, które wpędzają Cię teraz w poczucie przygnębienia? Zastanów się, za czym naprawdę tęsknisz i postaraj się wypełnić tę pustkę na inne sposoby. Dobrze jest także przekuć negatywne przeżycia w coś dobrego, poświęcając czas bardziej potrzebujący (np. zwierzętom w schronisku).

 

3. Zajmij się sobą

Jak przestać kochać, kiedy w głowie krążą wciąż te same myśli? Trudno otworzyć się na nowe możliwości, kiedy w centrum uwagi znajduje się nasza dawna miłość. Zamiast rozmyślać o niej, pomyśl wreszcie o sobie: Podaruj sobie przyjemności, na które wcześniej brakowało Ci czasu lub odwagi. Wychodź z przyjaciółmi, nawet jeśli nie do końca masz na to ochotę – nigdy nie wiesz, czym może zaskoczyć Cię los. W budowaniu pewności siebie może pomóc Ci poradnik treningu osobistego „Przyciągnij miłość”. Napisz na kartce listę cech, które lubisz w sobie najbardziej i które z pewnością lubią w Tobie inni. Nie ważne, co robi i jak czuje się teraz ta druga osoba – teraz liczysz się Ty!

 

4. Metoda „klin klinem”

Nie wiesz, jak przestać kochać byłego partnera i wydaje Ci się, że najlepszym sposobem będzie znalezienie nowej miłości? To rozwiązanie nie zawsze działa, ponieważ najpierw należy dać sobie czas na przeanalizowanie przyszłości i rozpracowanie negatywnych emocji. Dodatkowo, kiedy szukamy szybkiego pocieszenia, możemy nieumyślnie zranić inną osobę, traktując ją jak pogotowie emocjonalne czy seksualne. Nie decyduj się na kontakty łóżkowe z nową osobą, jeśli nie czujesz się jeszcze na to gotowa/y. Szanuj swoje potrzeby, uczucia i ciało.


Trudno znaleźć jedną odpowiedź na to, jak przestać kochać. Na pewno trzeba zachować powściągliwość w podejmowaniu decyzji, ponieważ zachwiane stany emocjonalne nie sprzyjają słusznym wyborom. Bądźmy świadomi tego, że ból po rozstaniu niesie ze sobą duże ryzyko akceptacji własnego smutku i zaniechania prób poprawy sytuacji. Jeśli czujesz, że Twoje przygnębienie przeradza się w depresję, nie zwlekaj i udaj się po pomoc do specjalisty.Redakcja eDarling luty 2013
Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@edarling.plSteadman, Lisa: Rozstanie. Pierwszy Dzień Twojego Lepszego Życia! Sensus, 2010.
Przybasz, Agnieszka: Przyciągnij miłość. Nowa proza, 2009.

 

 

 

Total votes: 387
Ocena dla "Dowiedz się, jak przestać kochać". Średnia ocena: 3.05 na 5 bazująca na 387 opiniach.
| |
load